5.sınıf müzik dersinde LearnıngApps platformu kullanımının öğrencilerin başarı ve derse yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi
A study of the effect of using the LearningApps platform on students' success and attitude towards the music lesson on the fifth grade
  1. Tez No: 845246
  2. Yazar: SAMET ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada 5. sınıf müzik dersinde LearningApps platformu kullanımının öğrencilerin başarı ve derse yönelik tutumlarına yönelik etkisi incelenerek müzik eğitiminde web 2.0 araçlarının kullanımının arttırılması amaçlanmıştır. 5. sınıf müzik dersi nota değerleri, nota yerleri ve ritim kalıpları konusunda LearningApss uygulaması kullanımının öğrencilerin başarılarına ve tutumlarına olan etkisini incelemek amacıyla deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 5. Sınıf öğrencileri (deney grubunda n=9, kontrol grubunda n=8) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak akademik başarı testi ve müzik dersine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda veri toplama araçlarından elde edilen verilere Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon testi uygulanarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda deney grubundaki öğrencilerin başarı ve müzik dersine yönelik tutumlarında olumlu yönde bir değişimin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to increase the use of Web 2.0 tools in music education by examining the effect of the use of the LearningApps platform on 5th grade students' success and their attitude towards the music lesson. Experimental research design was used in the study in order to determine how the use of the LearningApps platform in teaching the location of the notes, note values, and rhythm patterns in music lessons effect the students success and attitudes towards the lesson. The study group of the research consists of 5th grade students (in the experiment group n=9, in the control group n=8). The academic success test and the attitude scale of music lesson were used as data collection tools in the study. The data acquired in the study were analysed by performing Mann-Whitney U test and Wilcoxon test. As a result of the study, it was seen that there is positive change in the experiment group's success and their attitudes towards music lessons.