Tunçbilek yeraltı işletmesi uzunayak madenciliğinde uygulanan topukların optimum boyutlandırılması
Optimum dimensioning of pillars between longwall panels in Tunçbilek underground mine
- Tez No: 84527
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ÖNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada GLÎ Bölgesi yeraltı işletmelerinde uygulanan geri dönümlü uzunayak yönteminde üretim panoları arasında bırakılan topukların optimum boyutlandırılması yapılmaya çalışılmıştır. Üretim panosunun, bitişik panoların taban yollarına olan etkisi araştırılmıştır. Topukların ne ölçüde azaltılabileceği bulunmaya çalışılmıştır. Komşu panodaki üretim esnasında göçükten topuk üzerine transfer edilen gerilmelerin yan panoların taban yollan üzerine olan etkisini ve bu taban yollarının duraylılığını incelemek için taban yollarında ölçüm istasyonları kurularak gerilme ve deformasyonlar ölçülmüştür. Farklı topuk kalınlıklarında yan panolarda oluşan duraysızlıklar ortaya konulmuştur. A.B.D. Maden Bürosu tararından geliştirilen sayısal modelleme bilgisayar programı (MULSIM/PC) kullanılarak ölçüm yapılan panonun taban yolu ve farklı topuk kalınlıklarındaki taban yollarının modellemesi yapılmıştır. Yapılan modellemeler ile taban yollarında oluşan gerilmeler analiz edilmiştir. Topuk tasannu ile ilgili olarak günümüze kadar yapılmış arazi gözlemleri ve bilimsel yaklaşımlar özetlenmiş ve yeraltında ölçüm yapılan sahanın mevcut şartlan ortaya konularak bu yaklaşımlara göre topuk boyutunun ne olması gerektiği bulunmuştur. Yerinde arazi ölçümleri, bilgisayar modellemesi ve yapılmış bilimsel yaklaşımlarından ortaya çıkan sonuçların birbirleriyle karşılaştırılması neticesinde bölge yeraltı ocaklarında topuksuz üretim yönteminin uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, optimum dimensioning of pillars between the panels in retreat longwall mining method applied in G.L.Î. underground mines has been made. The effects of working panels to adjacent panel tailgates have been resarched. It has also been attempted to find out at what proportion could the pillars be shortened. In order to examine the effects of stresses transferred from the goaf of the mined panel to the adjacent panel tailgate and the stability of this tailgate, the stresses and deformations on the tailgate in different stations have been measured.Unstability conditions existing on different pillar widths have been explained. Panel's tailgate has been modelled with different pillar widths by using numerical modelling computer programme (MULSIM/PC) that has been developed by USA Bureau of Mines. Stresses which exist in tailgates have been analyzed by using the same models. Some approaches concerning with pillar design presented so far have been summarized and by applying the conditions of the examined mining area to these approaches, the optimum pillar width has been found out. In - situ measurements, computer modelling and scientific approaches have been compared. And, it has been concluded that the method without pillars is suitable for this area.