Alçak sıcaklıklarda plazma ortamı
Plasma medium at the low temperatures
- Tez No: 84528
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İÜ ÖZET Bu çalışmada plazma ortamı tanımlanarak, bu ortamın özellikleri ele alınmıştır. Düşük sıcaklık plazma fiziğinin temel konusu olan metal buharlarında deşarjlar incelenmiştir. Bu deşarjlar için elde edilen volt-amper karakteristiklerinin birbirinden farklı olduğu görülmüştür. Bunun nedeni kullanılan metaller ve elektrod düzeneğidir. Plazma, kaplama teknolojisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir yüzey üzerindeki birikmiş tabakaların kalitesi kullanılan kaplama teknolojisine bağlıdır. Yapılan deneylerle bu tabakaların karakteristikleri çeşitli parametreler için ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study plasma medium has been defined and its characteristics have been considered. Discharges in metal vapors, which is the fundamental subject of the low temperature plasma physics, have been investigated. It was seen that volt-ampere charasteristics obtained for these discharges were different from each other. The reason for is the used metals and the electrode mechanisms. Plasma is being used widely in the coating technology. The quality of the layers deposited on a surface depends on the available coating technology. The characteristics of these layers have been considered for various parameters by the performed experiments.