Konya'nın bisiklet turizmi potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A research on the evaluation of Konya's bicycle tourism potential
  1. Tez No: 845290
  2. Yazar: MUSTAFA ALPEREN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE GÜL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada bisiklet turizminin gelişiminin destinasyonlar için öneminin ortaya konması ve Konya'nın bisiklet turizmi potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma sonucunda geliştirilen önerilerin ise Konya'nın bisiklet turizmi konusunda gelişiminin sağlanması açısından destekleyici ve paydaşlar için yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Çalışmada, nitel araştırma kapsamında durum çalışması deseni kullanılmıştır. Bu amaçla veri toplama teknikleri olarak; doküman analizi, saha gözlemi ve görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde; Konya'nın bisiklet turizmi açısından yüksek bir potansiyele sahip olduğu ancak Konya'nın bir bisiklet turizmi destinasyonu olabilmesi için tanıtım, pazarlama, bisiklet rotaları, bisiklet dostu tesisler gibi konularda yerel yönetimin daha etkin çalışmalar yürütmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda elde edilen bulgular neticesinde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the importance of bicycle tourism development for destinations and to evaluate the bicycle tourism potential of Konya. It is thought that the recommendations developed as a result of the study will be supportive and guiding for stakeholders in terms of ensuring the development of bicycle tourism in Konya. In the study, case study design was used within the scope of qualitative research. For this purpose, document analysis, field observation and interview techniques were used as data collection techniques. When the findings obtained as a result of the study are analyzed; it is concluded that Konya has a high potential in terms of bicycle tourism, but in order for Konya to become a bicycle tourism destination, local government should carry out more effective studies on issues such as promotion, marketing, bicycle routes, bicycle-friendly facilities. In this context, recommendations were developed as a result of the findings obtained.