Çizgisel, 2D ve 3D illüstrasyonların görsel tasarım eğitimi alan öğrenciler tarafından algılama ve etki farkları
Perception and impact differences of linear, 2D and 3D illustrations by students in the field of visual design education
  1. Tez No: 845297
  2. Yazar: KAMİL KEREM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEFA DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Grafik tasarım, görsel bir iletişim sanatı olarak, atfedilen mesajları hedef kitleye etkin bir şekilde ileterek bu mesajların hızla anlaşılmasını sağlamak gibi temel bir işlev görür (Arıkan, 2008; Alakuş, 2002; Bodur, 2002; Ketenci ve Bilgili, 2006). Sanatçılar, tıpkı bir yazarın eser yaratması gibi, kendilerine has araçlar ve sanatın elementleriyle eserlerini oluştururlar (Grzymkowski, 2018). İllüstrasyon, grafik tasarımın bir parçası olarak, yazılı metinleri veya fikirleri görsel bir dil aracılığıyla daha etkili bir şekilde açıklama, anlamını zenginleştirme ve daha ilgi çekici hale getirme işlevi görür. İllüstrasyonlar, mesaj iletiminde, bilginin öğretiminde ve izleyicilerin dikkatini çekmede kritik bir rol oynar (Kara, 2004). Bu çalışmanın odak noktası, farklı illüstrasyon türlerinin mesajları nasıl ilettiği ve hedef kitle üzerindeki farklı etkileridir. Araştırma, çizgisel, 2D ve 3D illüstrasyonların, görsel tasarım eğitimi almış veya almakta olan üniversite öğrencileri tarafından nasıl algılandığını ve bu illüstrasyon türlerinin etki ve algı üzerindeki farklılıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu illüstrasyonların, mesajları veya imgeleri katılımcılara aktarma konusundaki etkinliklerinin farklarını ortaya koymak için tasarlanmıştır. Bu amaçla, çeşitli üretim teknikleri kullanılarak oluşturulan üç farklı görselin algılanma ve etki farklılıkları üzerine betimleyici bir analiz yapılmıştır. Bu analizler, frekans ve merkezi eğilim istatistikleri gibi betimleyici analiz yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Son aşamada ise, algı ve etki farklılıklarının katılımcıların bireysel özelliklerine göre değişip değişmediğini belirlemek amacıyla, niteliksel değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için çapraz tablolar ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Bu analizler, tezin hipotezlerini test etmekte ve araştırmanın kapsamını genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
Graphic design, as a visual communication art, fundamentally functions to convey assigned messages to the target audience effectively, ensuring quick comprehension of these messages (Arıkan, 2008; Alakuş, 2002; Bodur, 2002; Ketenci & Bilgili, 2006). Artists, similar to how a writer creates a work, produce their art using unique tools and elements of art (Grzymkowski, 2018). Illustration, as a component of graphic design, serves to explain written texts or ideas more effectively through a visual language, enriching their meaning and making them more engaging. Illustrations play a critical role in conveying messages, teaching information, and capturing the attention of viewers or readers (Kara, 2004). The focus of this study is on how different types of illustrations convey messages and their varying effects on the target audience. The research aims to determine how linear, 2D, and 3D illustrations are perceived by university students who have received or are receiving visual design education, and to identify the differences in impact and perception between these types of illustrations. The study is designed to reveal the differences in effectiveness of these illustrations in conveying messages or images to participants. For this purpose, a descriptive analysis has been conducted on the perception and impact differences of three visually distinct images created using various production techniques. These analyses have been performed using descriptive analysis methods, such as frequency and central tendency statistics. In the final phase, cross-tabulation and chi-square analysis have been used to examine relationships between qualitative variables to determine if the differences in perception and impact vary according to the individual characteristics of the participants. These analyses are instrumental in testing the hypotheses of the thesis and expanding the scope of the research.