Kötü over yanıtlı infertil olgularda vücut kitle indeksinin intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu siklus sonuçlarına etkisi
Effect of body mass index on the outcome of ICSI cycles among patients with poor ovarian response
- Tez No: 845296
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılan kötü over yanıtlı infertil olgularda vücut kitle indeksi (VKİ)'nin başta klinik gebelik sonuçları olmak üzere intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu siklus sonuçları üzerine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Prospektif randomize çalışma Mayıs 2023 - Ocak 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, Kadın Hastalıkları ve Doğum Tüp Bebek kliniğinde gerçekleştirildi. Normal adet döngüsü olan, önceki histerosalpingografi veya histeroskopi ile doğrulanan normal uterin kaviteye sahip, kötü over yanıtı tanısı almış 23 yaş ve üzeri 108 hasta prospektif olarak incelendi. Kötü over yanıtı tanımı Bologna kriterlerine göre yapıldı. Kontrollü ovaryen hiperstimülasyona başlamadan önce tüm olguların demografik özellikleri kaydedildi; VKİ'ne göre hastalar Grup 1 (VKİ
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the impact of body mass index (BMI), particularly on clinical pregnancy outcomes, in cases of poor ovarian response undergoing intracytoplasmic sperm injection (ICSI) cycles. The focus is on assessing the influence of BMI on the outcomes of intracytoplasmic sperm injection cycles, including clinical pregnancy results. Materials And Methods: Our prospective randomized study was conducted at the Health Sciences University Istanbul Zeynep Kamil Women's and Children's Health Application and Research Center, in the Assisted Reproduction Unit of the Obstetrics and Gynecology Department, from May 2023 to January 2024. A total of 108 patients, aged 23 and above, with a diagnosis of poor ovarian response (according to Bologna criteria), were prospectively examined. Demographic characteristics of all cases were recorded before commencing controlled ovarian hyperstimulation. According to BMI, patients were categorized into two groups: BMI