Sıvı penetrant kontrol tekniği ve uçak yapısal parçalarına uygulanması
Liquid penetrant inspection and application on aircraft structural parts
- Tez No: 84530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDRET AYDINBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Ürün kalitesinin arttırılması, dolayısıyla ürünün güvenilirliği, tüm imalatçılar ve kullanıcılar için vazgeçilmez olmuştur. İmalat veya kullanım esnasında ürün güvenilirliğini kontrol etmek için tahribatsız kontrol yöntemleri hemen hemen tüm işletmelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Başta havacılık ve otomotiv sanayi olmak üzere tüm sanayi dallarında kullanılan tahribatsız kontroller, adından da anlaşılacağı gibi ürüne herhangi bir zarar vermeden mevcut süreksizliklerin tespit edilmesi amacıyla kullanılırlar. Yüzeysel ve hacimsel yöntemler olarak ayrılırlar. Parça yüzeyinin veya yüzeye çok yakın bölgelerinin kontrol edildiği yüzeysel yöntemler Sıvı Penetrant, Manyetik Parçacık ve Eddy Akımları ile kontrol yöntemleridir. Hacimsel yöntemler ise parçanın iç bölgelerinin kontrolüne imkan verirler ve Radyografik ve Ultrasonik yöntemlerini içerirler. Yapılan bu çalışmada tahribatsız kontrollerin temel taşlarından olan Sıvı Penetrant kontrol tekniği incelenmiş, diğer tahribatsız kontrol teknikleriyle kıyaslanmış ve uçak yapısal parçalarında uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Çalışmada detaylı olarak Sıvı Penetrant kontrol tekniğinde kullanılan malzemeler, kontrolün her aşamasındaki temizleme işlemleri, uygulama metodları, kalite ihtiyaçları ve süreksizlikler incelendikten sonra, diğer tahribatsız kontrol teknikleri genel olarak açıklanmış, sıvı penetrant kontrolü ile karşılaştırılmaları yapılmış ve uçak yapısal parçalan üzerinde uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Increase in the quality of product, thereby its reliability, has become indispensable for whole producers and users. Non-Destructive Inspection methods are widely used by almost all organizations during production. Non-Destructive Inspection methods, used especially in aviation, automotive industry also by all other related fields are used to detect existing discontinuity on the product without giving it any damage. As understood from its name NDI is comprised of two sections named, volumetric and surface. The method used to control surface and subsurface regions are Liquid Penetrant., Magnetic Particle and Eddy-Current. Volumetric methods allow us to control the interior sections of the materials. Radiographic and Ultrasonic methods are included in this category. In this study, Liquid Penetrant control technique which is the one of the building blocks of Non-Destructive Inspection is examined, compared with other Non- Destructive Inspection techniques, its applicability on A/C structural part is appraised. In the report, brief explanation is given about the materials used during Liquid Penetrant control technique, cleaning process along the control, application methods, quality requirements and discontinuities. Furthermore, other NDI techniques are inspected and are compared with Liquid Penetrant control. Finally applications on aircraft structures are made.