Şaphane bölgesi alünitlerinin kimyasal analiz ve ürünlerinin özelliklerinin belirlenmesi
Studies of characteristics of alunites products and chemical analyses of Şaphane area alunites
  1. Tez No: 84529
  2. Yazar: SİBEL TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK GEDİKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Alünit minerali Türkiye'de rezerv bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. K2S04.Aİ2(SO4)3.4Al(OH)3 formülü ile gösterilen alünit minerali alüminyum sülfat, alümina, şap ve potasyum sülfat üretiminde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, alünitten elde edilen ürünlerin ve alünitin özellikleri incelenmiş, klasik ve aletli analiz yöntemleri ile Şaphane bölgesi alünitlerinin kimyasal bileşimi belirlenmiştir. Alünit, alüminyum sülfat, alüminyum hidroksit ve şap için termal bozunma çalışmaları yapılmış ve termal bozunma eğrileri çizilmiştir. Bu eğrilerin, DTA ve TGA eğrileri ile uyumu incelenmiştir. Laboratuvar koşullarında stokiometrik oranda alüminyum sülfat, potasyum sülfat ve alüminyum hidroksitin karıştırılması ile sentetik alünit elde edilmiştir. Termal bozunma, DTA ve TGA sonuçlan karşılaştırılarak, Şaphane bölgesi alünitlerinin saflığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alunite ore keeps its importance from the rezerve point of view in Turkey. Alunite ore which formulased as K2S04.A12(S04)3.4A1(0H)3, is being used for production aluminium sulfate, aluminium oxide, alum and potassium sulfate. In this study, the characteristics of the products which are obtained from alunite and alunite itself has been studied, chemical composition of Şaphane area alunites has been determinated by classic chemical and modern instrumental analyses methods. The thermal decomposition studies were made for alunite, aluminium sulfate, aluminium hydroxide and alum and thermal decomposition curves were drawn. The correlation between those curves and DTA and TGA curves were searched. In laboratory conditions, synthetic alunite has been obtained from mixture of aluminium sulfate, potassium sulfate and aluminium hydroxide with stockiometric ratio. The purity of Şaphane area alunites has been studied by comparing the results of thermal decomposition, DTA and TGA curves.