Le probleme identitaire et la representation de l'autrui dans les romans de Marguerite Duras
Marguerite Duras'ın romanlarında kimlik sorunu ve ötekinin temsili
- Tez No: 845318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖGERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
“Kimlik sorunu”ve“ötekilik”kavramları doğrudan doğruya psikolojik ve sosyolojik açıdan ele alınması gerektiği için bu kavramların nasıl işlendiğini anlamak ve bunları edebi eserlere işlemek veya bu kavramları işleyen eserler üzerinde incelemeler yapmak edebiyat dünyasını uzun süredir meşgul eden ve daha da uzun süre devam edecek bir tartışma konusudur. Marguerite Duras da eserlerine bu konuları ilmek ilmek işleyen en başarılı yazarlar arasında yerini almaktadır. Kendisi de ötekiliği bizzat tecrübe etmiş bir yazar olarak Duras, yazdığı eserlerdeki karakterleri ve olayları hem kendi hayatından örneklerle hem de kurgu yoluyla her seferinde kimlik bunalımı ve ötekilik ağlarına hapsetmeyi başarmaktadır. Bu çalışmada, Duras'ın Sevgili, Kuzey Çinli Sevgili ve Yaz Yağmuru adlı eserlerinde titizlikle ele aldığı kimlik sorunu ve ötekilik kavramları araştırılmıştır. Yazar bu eserlerinde ötekileştirmenin karmaşık bir yapısıyla birlikte sürekli olarak kimlik sorununu ön plana çıkarmıştır. Yazar aynı zamanda kendine has fotografik, sinematik ve eksiltili yazma stillerini de söz konusu eserlerde başarılı bir şekilde uygulamış ve bu yollarla hikayelerine ciddi bir derinlik kazandırmayı başarmıştır. Bu çalışma, Duras'ın kaleminin gücünü gösteren sağlam örneklerle birlikte yazarın eserlerindeki kimlik sorunu ve ötekilik temalarının karmaşıklığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the concepts of“question of identity”and“othering”need to be addressed directly from a psychological and sociological perspective, understanding how these concepts are processed and incorporating them into literary works or researching the works that deal with these concepts has been a matter of debate that has occupied the literary world for a long time and will continue for a long time. Marguerite Duras is also among the most successful writers who deal with these subjects in detail in her works. As a writer who has personally experienced otherness, Duras always manages to confine the characters and events in her works within a web of identity question and otherness, both through examples from her own life and through fiction. In this study, the concepts of othering and question of identity, which Duras meticulously addressed in her works titled The Lover, The North China Lover and Summer Rain, were analysed. In these works of her, the author constantly brings to the fore the question of identity along with the complex structure of otherization. The author has also successfully applied her unique photographic, cinematic and elliptical writing styles in these works, and has managed to add serious depth to her stories through these means. This study emphasizes the complexity of the themes of othering and question of identity in the author's works, with solid examples showing the power of Duras's writing.