Acil serviste üst gastrointestinal sistem kanaması tespit edilen hastalarda risk değerlendirme araçlarının prognoz göstergeci olarak karşılaştırılması
Comparison of risk assessment tools as prognostic indicators in patients with upper gastrointestinal system bleeding detected in the emergency department
- Tez No: 845319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Üst GİS kanamalar acil servis başvurularının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Çalışmamızda Üst GİS kanamalı hastaların eritrosit süspansiyonu replasman ihtiyacını ve acil servis sonlanımını öngörmede NEWS2, MEWS, GBS, AIMS65 skorlarının etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.01.2021 ila 31.12.2022 tarihleri arasında acil servisimize başvuran hastalar retrospektif ve gözlemsel olarak incelenerek, bu tarihler arasında endoskopi yapılarak üst GİS kanama tanısı alan hastalar 905 hasta dahil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, hayati bulguları, acil servis sonlanımları, kan değerleri, eritrosit süspansiyonu replasmanı ihtiyacı ve endoskopi sonuçları kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 905 hastanın %40,7'sinin (n=368) acil servis ziyareti kötü (yoğun bakım yatışı veya vefat) sonuçlanırken, %41'ine (n=371) ise eritrosit süspansiyon replasman ihtiyacı oldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Upper gastrointestinal bleeding constitutes a significant portion of emergency department admissions. In our study, we aimed to assess the effectiveness of NEWS2, MEWS, GBS, and AIMS65 scores in predicting the need for erythrocyte suspension replacement and the outcome of emergency department visits in patients with upper gastrointestinal bleeding. Materials and Methods: In our study, a total of 905 patients who presented to our emergency department between January 1, 2021, and December 31, 2022, were retrospectively analyzed. These patients were included if they were diagnosed with upper gastrointestinal bleeding through endoscopy during this period. Demographic characteristics, presenting complaints, vital signs, emergency department outcomes, laboratory values, the need for erythrocyte suspension replacement, and endoscopy results of the participants were recorded. Results: Out of the 905 patients included in our study, 40.7% (368) had a poor outcome in the emergency department, and 41% (371) required erythrocyte suspension replacement.