Hava aracı bakım eğitimi analizi: Türkiye örneği
Aircraft maintenance training analysis: The case of Turkey
- Tez No: 845324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Civil Aviation, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Zamanında ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmiş bakım faaliyetleri, emniyetli ve maliyet etkin uçuş operasyonları gerçekleştirilmesini sağlar. Bunu sağlayacak en kritik faktör de hava aracı bakım personelidir. Hava aracı bakım hangarlarında, havayolu organizasyonlarının teknik kısımlarında, hava aracı komponent bakım kuruluşlarında, bakım faaliyetlerini gerçekleştiren, hava aracı bakım personellerinin yetkin insan kaynağı olarak yetiştirilebilmesi gerekliliği, bakım eğitiminin önemini ortaya çıkarmaktadır. Türkiye'de hava aracı bakım eğitimi; ortaöğretim kurumlarında, üniversitelerde, özel eğitim kurslarında, havayolu organizasyonlarının ve bakım kuruluşlarının eğitim departmanlarında ve uçuş eğitim okullarında verilmektedir. Eğitimcilerin yetkinliği, eğitim kalitesinin artırılmasında önemlidir. Genellikle hava aracı bakım eğitimi veren, eğitim kurum ve kuruluşlarının ders planlarının teorik eğitim ağırlıklı olduğu ve bunun yanı sıra bakım eğitiminde, gerçek bakım ortamında kazanılan pratik eğitimin önemi vurgulanmaktadır. Hava aracı bakım faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için hava aracı bakım personelinin, yabancı dil, mesleki bilgi, bakım deneyimi gibi gerekli yetkinlikleri sağlaması gerekmektedir. Bu gereksinimleri sağlayan hava aracı bakım personeli, hava aracı bakım lisansına sahip olur ve hava aracı üzerindeki bakım faaliyetlerini gerçekleştirebilir. Yapılan literatür araştırmasında, hava aracı bakım eğitimi ile ilgili çalışmaların kısıtlı olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, hava aracı bakım eğitiminin öneminin kavranması, bakım eğitimdeki yetersizliklere çözümler üretmesi ve niteliğinin artırılması amaçlanmış ve bu doğrultuda hava aracı bakımında çalışan ve/veya eğitim almış, 735 katılımcıyla yapılan anket çalışması ile desteklenerek literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Timely and reliable maintenance activities ensure the safe and cost-effective operation of flight operations. The most critical factor in ensuring this is aircraft maintenance personnel (AMP). The necessity of training AMP as competent human resources, who perform maintenance activities in aircraft maintenance hangars, technical departments of airline organizations, and aircraft component maintenance organizations, reveals the importance of maintenance training. Aircraft maintenance training (AMT) in Turkey; It is given in secondary education institutions, universities, special training courses, training departments of airline organizations and maintenance organizations and flight training schools. The competency of educators is an important factor in improving the quality of education. Generally, the lesson plans of educational institutions and organizations that provide AMT are focused on theoretical education, and in addition, the importance of practical training gained in the real maintenance environment is emphasized in AMT. This can be achieved by ensuring that AMP have the necessary competencies, such as foreign languages, professional knowledge and maintenance experience, to maintenance operations. AMP who meet these requirements have an aircraft maintenance license and can perform maintenance operations. In the literature research, it has been observed that studies on aircraft maintenance training processes are limited. In this study, it was aimed to understand the importance of AMT, to produce solutions to the deficiencies in maintenance training and to increase its quality, and in this way, it contributed to the literature by supporting a survey conducted with 735 participants who worked and/or received training in aircraft maintenance.