Ziyaretçi dağılımlarının sosyal medya verileri kullanılarak dijital ayak izi ile haritalandırılması: Kapadokya bölgesi üzerine bir araştırma
Mapping visitor distributions with digital footprint via using social media data: A research on the Cappadocia region
- Tez No: 845327
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2005 ile 2022 yılları arasında Kapadokya bölgesinde turistlerin davranışlarını ve seyahat eğilimlerini incelemek, turist yoğunluğunun yıllar içindeki değişimi neticesinde turistlerin en çok ilgi duyduğu yerleri belirlemektir. Araştırma, sosyal medya verilerini kullanarak yaklaşık 73 bin coğrafi etiketli fotoğrafın kapsamlı bir analizi aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve ısı haritaları oluşturulmuştur. Isı haritaları yıllar içinde Kapadokya'nın turist ilgisini ve ziyaretçi dağılımını göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre ekonomik krizler, terör saldırıları, pandemi vb. etkenlerin turist haraketliliği ve yörenin ziyaret yoğunluğu üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Bu dönemlerde, destinasyona olan ilginin düştüğü ve ziyaretçilerin sayısının azaldığı görülmüştür. Diğer taraftan Göreme, Uçhisar, Ortahisar, Çavuşin, Ürgüp ve Avanos'un en en çok ziyaretçi çeken yerler olduğu görülmüştür. Bu araştırma, Kapadokya turizm sektörünü çeşitlendirmek, sürdürülebilirliği artırmak ve dinamik bir yönlendirme sağlamak amacıyla değerli veri analizleri ve öneriler sunmaktadır. Ayrıca, ısı haritaları aracılığıyla turizm planlaması ve yönetimi için önemli bilgiler sunarak, destinasyonun belirli bölgelerindeki turist ilgisini görsel olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the behavior and travel trends of tourists in the Cappadocia region between 2005 and 2022, and to determine the places of most interest to tourists as a result of the change in tourist density over the years. The research was conducted through a comprehensive analysis of approximately 73 thousand geotagged photos using social media data and heat maps were created. The heat maps show Cappadocia's tourist interest and visitor distribution over the years. According to the results, it was determined that factors such as economic crises, terrorist attacks, pandemics, etc. have an impact on tourist activity and the intensity of visits to the region. During these periods, it was observed that the interest in the destination decreased and the number of visitors decreased. On the other hand, Göreme, Uçhisar, Ortahisar, Çavuşin, Ürgüp and Avanos were found to be the most popular destinations. This research provides valuable data analysis and recommendations to diversify Cappadocia's tourism sector, increase sustainability and provide dynamic guidance. It also provides important information for tourism planning and management through heat maps, visually revealing tourist interest in specific areas of the destination.