Learning portrait drawing of face photos from unpaired data with unsupervised landmarks
Denetlenmeyen yer işaretleriyle eşleştirilmemiş verilerden yüz fotoğrafının portre çizimini öğrenme
  1. Tez No: 845326
  2. Yazar: BURAK TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DÜNDAR BORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yüz fotoğraflarını sanatsal portre çizimlerine dönüştürmek, uzman sanatçılar için zaman alıcı bir iştir, dolayısıyla bu sürecin otomatikleştirilmesine ihtiyaç vardır. Bir fotoğraftan portre oluşturmak yalnızca basit bir görüntü dönüştürme işlemi değildir; karmaşıklıklarla doludur. Süreç, birçok karmaşık ayrıntıyı gözden kaçırırken temel yüz özelliklerini vurgulamalıdır. Bu nedenle, yetenekli bir görüntü dönüştürme aracının yüzün seçilmiş yönlerini algılaması ve koruması gerekir. Araştırmamızda, yalnızca eşleştirilmemiş verilerden öğrenen ve hiçbir ekstra etiketleme içermeyen bir portre çizimi yöntemi öneriyoruz. Denetimsiz özellik öğreniminden yararlanan yöntemimiz, başarılı genelleştirme davranışı gösterir. İlk katkımız, görüntülerin üst düzey detaylarını denetlenmeyen parçalarla ve sığ ağların kimlik koruma davranışını birleştiren bir görüntü çeviri mimarisidir. İkinci katkımız yeni bir asimetrik poz temelli döngü tutarlılığı kayıp fonksiyonudur. Bu kayıp, bir giriş görüntüsünün bir portreye dönüştürüldükten ve tekrar giriş görüntüsüne dönüştürüldükten sonra yeniden oluşturulmasını gerektiren döngü tutarlılığı kaybı üzerindeki kısıtlamayı hafifletir. Son olarak hem alan içi hem de alan dışı görüntüler üzerinde kapsamlı deneyler yaptık ve yöntemimizi en son teknoloji yaklaşımlarla karşılaştırdık. Üç veri kümesinde hem niceliksel hem de niteliksel olarak önemli gelişmeler gösteren modelimizi sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Translating face photos to artistic drawings by hand is a complex task that typically needs the expertise of professional artists. The demand for automating this artistic task is clearly on the rise. Turning a photo into a hand-drawn portrait goes beyond simple transformation. This task contemplates a sophisticated process that focuses on highlighting key facial features and often omits small details. Thus, designing an effective tool for image conversion involves selectively preserving certain elements of the subject's face. In our study, we introduce a new technique for creating portrait drawings that learn exclusively from unpaired data without the use of extra labels. By utilizing unsupervised learning to extract features, our technique shows a promising ability to generalize across different domains. Our proposed approach integrates an in-depth understanding of images using unsupervised components and the ability to maintain individual identity, which is typically seen in simpler networks. We also present an innovative concept: an asymmetric pose-based cycle consistency loss. This concept introduces flexibility to the traditional cycle consistency loss, which typically expects an original image to be perfectly reconstructed after being converted to a portrait and then reverted. In our comprehensive testing, we evaluate our method with both in-domain and out-domain images and benchmark it against the leading methods. Our findings reveal that our approach yields superior results, both numerically and in terms of visual quality, across three different datasets.