Avusturya İktisat Okulu çerçevesinde girişimci ve piyasa ilişkisi
Entrepreneur and market relationship within the Austrian School of Economics
- Tez No: 845343
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Avusturya İktisat Okulu'nun (AİO) tarihini, temsilcilerini ve temel kavramlarını ele alarak, özellikle Ludwig Mises'in Praksiyoloji kavramı üzerinden okulun benzersizliğine vurgu yapmaktadır. AİO'nun günümüzdeki etkisi, öne çıkan temsilcileri ve okulun literatüre kattığı önemli kavramlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Jeffrey Herbener'ın tanımladığı girişimci olarak nitelendirdiği tüketicilerin piyasada gösterdiği tepkisellikleri 22.04.2022-22.08.2023 tarihleri arasında önerilen yeni bir model ile karşılaştırmalı olarak test etmektir. Bu test, zincir marketlerin raf ve E-Ticaret fiyatları üzerinden gerçekleştirilecek, Casual Genetic yöntemi kullanılarak modelin işlevselliği değerlendirilecektir. Çalışmanın iki bölümünde, AİO'nun tarihsel kökenleri, temsilcileri, literatüre kattığı kavramlar ve Neoklasik Okul ile farkları detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Son bölümde ise önerilen modelin temelini oluşturan piyasa, devlet, bilgi ve girişimci faktörlerine odaklanılarak modelin değişkenleri detaylandırılacak, testi gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the history, representatives, and fundamental concepts of the Austrian School of Economics (ASE), with particular emphasis on the uniqueness of the school, especially through Ludwig Mises' concept of Praxeology. The contemporary impact of the ASE, its prominent representatives, and the important concepts contributed to the literature by the school are thoroughly examined. The primary objective of the study is to comparatively test the responsiveness of consumers, identified as entrepreneurs by Jeffrey Herbener, using a newly proposed model between the dates of 22.04.2022 and 22.08.2023, particularly through the lens of Mises' Praxeology. This test will be conducted through the Casual Genetic method, evaluating the functionality of the model based on the prices in chain markets' shelves and E-commerce during the specified period.In the first two sections of the study, the historical origins of the ASE, its representatives, the concepts it has contributed to the literature, and the differences with the Neoclassical School will be thoroughly examined. The final section will focus on the factors constituting the foundation of the proposed model, including market, state, information, and entrepreneurial elements. The variables of the model will be detailed, and the test will be conducted in this section.