Politika ve kanun yapımında iktisadi yaklaşım: Hukuk ve iktisat okullarının incelemesi
Economic approach to policy and law making: An analysis of the schools of law and economics
- Tez No: 877673
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
“Hukuk ve İktisat”yaklaşımı iktisat, hukuk ve siyaset bilimlerinin bir arada ele alındığı multidisipliner bir çalışma alanını ifade etmektedir.“Hukuk ve İktisat”yaklaşımını oluşturan ekoller, siyaset bilimini ve hukuku; iktisat biliminin metotları, kavramları ve iktisadi bakış açısıyla yorumlarken, iktisat biliminin analizine de gerçek hayata daha uygun varsayımlar kazandırmaktadır. Bu çalışmada incelenen Chicago Hukuk ve İktisat Okulu, Avusturya İktisat Okulu, Virginia Politik İktisat Okulu, Freiburg Hukuk ve İktisat Okulu ile Yeni Kurumsal İktisat Okulu başlıca“Hukuk ve İktisat”yaklaşımları olarak literatürde yer almaktadır. Çalışmada, yukarıda belirtilen beş okulun“Hukuk ve İktisat”yaklaşımlarına katkıları ele alınırken, okulların çalışma alanlarının net bir biçimde ortak olmamasından dolayı karşılaştırmalı bir analiz yöntemi tercih edilmemiştir. Diğer yandan hukukun ve politikanın iktisadi analizi ile iktisat biliminde hukuk ve siyaset biliminin varsayımlarının ve bakış açılarının kullanılması arasında bir ayrım olduğuna dair incelemeler ortaya konmaktadır. Politika yapımında“Hukuk ve İktisat”yaklaşımının benimsenmesinin önemine vurgu yapan bu çalışmada özellikle eksik bilgi ve işlem maliyetleri varsayımları çerçevesinde piyasaların daha düşük işlem maliyetlerine ve tam bilgiye yaklaşabilmesi için kurumsal çerçevenin rolü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Law and Economics”approach represents a multidisciplinary field of study that brings together economics, law, and political science. The schools that form the Law and Economics approach interpret political science and law using the methods, concepts, and economic perspectives of economics, while also introducing more realistic assumptions to the analysis of economics. This study examines the Chicago School of Law and Economics, the Austrian School of Economics, the Virginia School of Political Economics, the Freiburg School of Law and Economics, and the New Institutional Economics School as the main Law and Economics approaches found in the literature. While the study examines the contributions of the five schools mentioned above to the Law and Economics approaches, a comparative analysis method is not preferred due to the lack of a clear common ground in the fields of study of the schools. "On the other hand, studies have been presented that distinguish between the economic analysis of law and politics, and the use of law and political science assumptions and perspectives in the field of economics. Emphasizing the importance of adopting the Law and Economics approach in policymaking, this study particularly evaluates the role of the institutional framework in enabling markets to approach lower transaction costs and full information within the framework of incomplete information and transaction cost assumptions.