Sanat ontolojisi çerçevesinde aura kavramını nörofelsefe, insanlığın düşünme evreleri ve doruk deneyime dayandırarak genişletmek
Expanding the concept of aura in the frame of art ontology through neurophilosophy, stages of human thought, and peak experiences
  1. Tez No: 845358
  2. Yazar: CAN SARIÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma aura kavramının, sanat ontolojisi çerçevesinde ve nörofelsefe, insanlığın düşünme evreleri ve doruk deneyimine dayanarak genişletme olanaklarını araştırmaktadır. Aura, genellikle bir sanat eserinin öznel değerini ifade ederken, bu çalışmayla birlikte kavram, doruk deneyimler ve nörobiyolojik etkilerle ilişkilendirmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, aura kavramı yardımıyla bir sanat eserinin izleyici üzerinde yarattığı etkileri ve bu etkilerin nasıl bir doruk deneyimi oluşturduğunu anlama çabası içerisindedir. Böylece, insanlığın düşünme evreleri de göz önünde bulundurularak, farklı kültürel ve tarihsel bağlamlarda aura ve doruk deneyimlerinin nasıl değiştiği ve evrildiği de incelenmiştir. Bu sayede tez sonunda, aura kavramının daha geniş bir tanımını sunulmaktadır; aura koşullara, dönemlere ve mekanlara göre değişkenlik gösterebilen ve özneyi doruk deneyimine ulaştırma etkisi olan bir kavram olarak nitelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis expands on the concept of aura, within the frame of art ontology, and based on neurophilosophy, the stages of human thought, and peak experiences. Aura, generally signifying the subjective value of a work of art, is in this work associated with peak experiences and neurobiological impacts. In this context, the concept of aura involves an effort to understand the effects that a work of art has on the viewer and how these effects form a peak experience. This study investigates how aura and peak experiences have changed and evolved in different cultural and historical contexts, considering the stages of human thought. In the end, the thesis presents a broader definition of the concept of aura; stating that aura shows variability according to conditions, periods, and spaces, and it is a concept that enables the subject to reach peak experiences.