Algılanan risk, destinasyon ilişkili anksiyete ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkide destinasyon misafirperverliğinin moderatör rolü
The moderating role of destination hospitality in the relationship between perceived risk, destination-related anxiety, and behavioral intentions
  1. Tez No: 845357
  2. Yazar: CANSU AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Turistlerin destinasyonlarda algıladıkları riskler destinasyonların imajına zarar vermektedir. Bu durumun giderilmesi için turistlerin riskler karşısındaki değişen algılarının ve sonucunda ortaya çıkan hislerinin iyi anlaşılması gerekmektedir. Böylelikle risk ve istenmeyen hislerin (anksiyete vb.) davranışsal niyetler üzerinde neden olduğu etki doğru bir şekilde gösterilebilir. Bu bağlamda bu tezin araştırma sorularından biri destinasyonda algılanan riskler, destinasyon ilişki anksiyete ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca, güncel bir konu olan“destinasyon misafirperverliği”kavramı güçlü bir pazarlama aracı olarak görülmektedir. Bu kapsamda bu tezin diğer temel araştırma sorusu, destinasyon misafirperverliğinin algılanan risk, destinasyon ilişkili anskiyete ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkide etkisini ortaya koymaktır. Destinasyon misafirperverliğini ampirik olarak etkisini ortaya çıkarabilmek amacıyla da ölçek geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bu tezin amacı destinasyonda algılanan risk, destinasyon ilişkili anksiyete ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkide misafirperverliğin moderatör rolünü araştırmaktır. Bu doğrultuda, 510 turiste ait anket verisi MTURK platformu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın temel bulguları, 1) destinasyonda algılanan risk ve destinasyon ilişkili anksiyete arasında pozitif ilişki olduğu, 2) destinasyon ilişkili anksiyetenin davranışsal niyetler üzerinde negatif etkisinin var olduğu, 3) destinasyon ilişkili anksiyete ve davranışsal niyetler arasında misafirperverliğin moderatör rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourists' perception of risks in destinations can potentially harm the image of those destinations. To address this situation effectively, it is crucial to have a thorough understanding of how tourists' perception of risks change and the resulting emotions they experience. This understanding is essential for accurately demonstrating the impact of risks and undesirable emotions, such as anxiety, on tourists' behavioral intentions. One of the research questions in this thesis is to uncover the relationship between perceived risks in the destination, destination-related anxiety and behavioral intentions. In addition, the concept of“destination hospitality”, which is a currently a prominent issue, is considered a potent marketing tool. One of the primary research questions in this thesis is to uncover the impact of destination hospitality on the relationship between perceived risk, destination-related anxiety and behavioral intentions. A scale was developed to empirically reveal the effect of destination hospitality. In summary, the objective of this thesis is to investigate the moderating role of hospitality in the relationship between perceived risk in the destination, destination-related anxiety and behavioral intentions. In this context, survey data of 510 tourists were collected using the MTURK platform. The main results are 1) there is a positive relationship between perceived risk at the destination and destination-related anxiety, 2) there is a negative effect of destination-related anxiety on the behavioral intentions, 3) it has been determined that hospitality has a moderating role between destination-related anxiety and behavioral intentions.