Nörodidaktik programlama öğretimi verimliliğinin, beyin baskınlığı ve öğrenme stili değişkenleri bağlamında incelenmesi
Investigation of neurodidactics programming teaching efficiency in the context of brain dominance and learning style variables
- Tez No: 845361
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAHADIR KERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, nörodidaktik yaklaşıma göre yürütülen Temel Programlama dersinde, öğretmen adaylarının programlamaya yönelik bilgi işlemsel düşünme (P-BİD) becerileri gelişiminin; cinsiyet, beyin baskınlığı ve öğrenme stili değişkenleri bağlamında incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılı güz döneminde, İstanbul ilindeki bir devlet üniversitesinde, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümünde öğrenim görmekte olan 13'ü kadın, 13'ü erkek olmak üzere toplam 26 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan nedensel karşılaştırma desenine göre yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Programlamaya Yönelik Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri”ölçeği,“Beyin Baskınlığı Envanteri”ve“Kolb'un Öğrenme Stilleri Envanteri III”kullanılmıştır. Nörodidaktik yaklaşıma göre; bilgisayar dersliği ve öğrenme-öğretme etkinlikleri düzenlenmiştir. Bu çalışmada öğrenme-öğretme sürecinde; bilgisayarlar, projeksiyon cihazı, yazı tahtası, renkli kalemler, posterler, ders sunumları, ses sistemi, vb. materyaller kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgulara göre; Nörodidaktik Programlama Öğretimi (NPÖ) sonundaki, öğretmen adaylarının P-BİD becerileri öntest-sontest puanları arasında; algoritmik düşünme bileşeni hariç, P-BİD becerileri genelinde ve bileşenlerinden kavramsal bilgi ve değerlendirme becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. NPÖ sonunda; cinsiyet değişkenine göre öğretmen adaylarının P-BİD becerileri son test puanları arasında, kavramsal bilgi bileşeni hariç, P-BİD becerileri genelinde ve bileşenlerinden algoritmik düşünme ve değerlendirme becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. NPÖ sonunda; öğretmen adaylarının P-BİD becerileri son test puanları arasında, hem beyin baskınlığı hem de öğrenme stili değişkenine göre, P-BİD becerileri genelinde ve bileşenleri kavramsal bilgi, algoritmik düşünme ve değerlendirme becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. NPÖ, öğretmen adaylarının P-BİD becerilerinin gelişiminde algoritmik düşünme bileşeni hariç etkili olduğu söylenebilir. NPÖ, öğretmen adaylarının kavramsal bilgi bileşeni hariç; P-BİD becerileri genelinde ve bileşenlerinden algoritmik düşünme ve değerlendirme becerileri gelişiminde cinsiyet değişkenine göre benzer şekilde etkili olduğu söylenebilir. NPÖ, öğretmen adaylarının P-BİD becerilerinin gelişiminde beyin baskınlığı ve öğrenme stili değişkenine göre benzer şekilde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the development of preservice teachers' programming-oriented computational thinking skills (P-CTS) in the Basic Programming course conducted according to the neurodidactics approach, in the context of gender, brain dominance and learning style variables. The study group of the research consists of a total of 26 teacher candidates, 13 of whom are female and 13 male, who are studying in the Department of Computer Education and Instructional Technologies (CEIT) at a state university in Istanbul in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The research was conducted according to the causal comparative pattern, which is one of the quantitative research methods. As a data collection tool in the research;“Programming Oriented Computational Thinking Skills ”scale,“Brain Dominance Inventory”and“Kolb's Learning Styles Inventory III”were used. According to the neurodidactics approach; computer classroom and learning-teaching activities were organized. In this study, in the learning-teaching process; computers, projector, blackboard, colored pencils, posters, lecture presentations, sound system, etc. materials have been used. According to the findings obtained within the scope of the study; at the end of Neurodidactics Programming Teaching (NPT), between P-CTS pretest and posttest scores of preservice teachers; except for the algorithmic thinking component, a statistically significant difference was found in overall P-CTS and in conceptual knowledge and evaluation skills from its components. At the end of the NPT; a statistically significant difference was not found between the P-CTS post-test scores of the preservice teachers in terms of gender, in overall P-CTS, except for the conceptual knowledge component, and in algorithmic thinking and evaluation skills from its components. At the end of the NPT; a statistically significant difference was not found between P-CTS post-test scores of the preservice teachers, in terms of both brain dominance and learning style variables, in overall P-CTS and their components conceptual knowledge, algorithmic thinking and evaluation skills. It can be said that NPT is effective in the P-CTS development of preservice teachers, except for the algorithmic thinking component. NPT, except for the conceptual knowledge component of preservice teachers; it can be said that it is similarly effective according to the gender variable in development algorithmic thinking and evaluation skills in overall and from its components. NPT, it can be said that similarly effective in development of preservice teacher's P-CTS according to the brain dominance and learning style variables.