Yabancı dil öğretiminde nörodidaktik ve nöropsikolojik unsurların etkisi
The influences of neurodidactics and neuropsychology factors in teaching of foreign languages / Der einfluss neurodidaktischer und neuropsychologischer faktoren im fremdsprachenunterricht
- Tez No: 729942
 - Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT GÜNDAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Alman Dili ve Eğitimi Hazırlık sınıfı öğrencilerinin Nörodidaktik ve Nöropsikolojik unsurlar doğrultusunda Almancayı öğrenmelerindeki başarıları ve öğrenmenin kalıcılığı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Amaç, beynin işleyişi ve kuralları doğrultusunda zihinsel gelişime katkı sağlamak, öğrenmeyi hızlandırmak ve kalıcılığını sağlamaktır. Nörodidaktik yaklaşımda, bireyler tam öğrenme düzeyinde, anlamlı öğrenir ve kendi bilgilerini kendileri yapılandırırlar. Bu yaklaşımın tersine geleneksel öğrenme yöntemleri, beynin doğal öğrenme sürecini göz ardı ederler ve bu sebeple öğrenci bilgiyi ezberlemeye yönlendirilir (Demirel, 2004b). Bu araştırmanın çalışma grubu, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Yabancı Diller Eğitimi, Alman Dili ve Eğitimi, Hazırlık Sınıfı öğrencilerinden oluşmakta olup, çalışmaya toplam 66 öğrenci katılım sağlamıştır. Çalışma, bir deney grubu ve iki kontrol grubundan oluşmaktadır. Deney grubu 17, Kontrol-1 grubu 14, kontrol-2 grubu ise 15 öğrenciden oluşmaktadır. Ayrıca ikinci öğretim öğrencilerinden bir deney grubu oluşturulup, uygulama öncesi ve sonrası gelişimleri incelenmiştir. Bu grup toplam 20 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubu için nörodidaktik ve nöropsikolojik yaklaşımların temel ilkelerine dayalı geliştirilen öğrenme stratejileri düzenlenirken, kontrol grubunda geleneksel öğretime devam edilmiştir. Araştırmada son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Öğrencilerin tamamı hedef dil (Almanca) ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarından dolayı sadece son test uygulanmıştır. Nicel araştırma kapsamında öğrencilerin dil becerilerini ölçen başarı testi uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının puanları farklarının ortalama ve standart sapmaları SPSS 22 programı aracılığıyla hesaplanarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Gruplar arasındaki başarıların istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için Mann Whitney U testi yapılmıştır. Nitel araştırma kapsamında, uygulama sonrası öğrencilerle görüşme yapılmış ve uygulama ile ilgili düşünceleri yazılı olarak alınmıştır. Buna göre, yapılan çalışmaların, öğrencilerin Almanca dersine karşı tutumlarını olumlu yönde etkilediği söylenebilir. Sonuç olarak Nörodidaktik ve Nöropsikolojik unsurlara dayalı gerçekleştirilen etkinliklerin, Hazırlık sınıfı öğrencilerinin akademik başarılarını arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the impact of Neurodidactic and Neuropsychological factors on the success of the preparatory students of the German Language Teaching Department at Ondokuz Mayıs University in learning German language and on the permanence of learning. The purpose of the study is to contribute to the students´ cognitive development, to accelerate learning and to ensure its permanence in accordance with the rules and the functions of the brain. In the Neurodidactic approach, at the level of mastery, individuals learn meaningfully and construct their own knowledge. Contrary to this approach, traditional learning methods ignore brain´s natural learning process; therefore, students are directed to memorize information (Demirel, 2004). The study was conducted with 66 preparatory students of the German Language and Teaching Department at Ondokuz Mayıs University. The study was comprised of an experimental group and two control groups. The experimental group consisted of 17 students. The Control-1 group consisted of 14, and the Control-2 group consisted of 15 students. Additionally, an experimental group consisting of 20 evening education students was formed and the students´ development before and after the intervention was examined. While the learning strategies based on the basic principles of neurodidactic and neuropsychological approaches were implemented in the experimental group, traditional teaching methods were practiced in the control group. In the study, a quasi-experimental design with a post-test control group was employed. Since all participants were novice German language learners, only the post-test was applied. Within the scope of the quantitative research, an achievement test measuring the language skills of the students was used. The mean values and the standard deviations of the differences in the scores of the experimental and control groups were calculated using the SPSS 22 program. Mann Whitney U test was used to determine whether there had been a statistically significant difference in the achievements between the groups. Within the framework of the qualitative research, interviews were conducted with the students after the intervention, and their perspectives on the learning initiatives were recorded. According to the overall findings of the study, the learning initiatives can be said to have positively affected the students´ attitudes towards the German course. In addition, the findings indicate that the learning activities based on the fundamental principles of Neurodidactics and Neuropsychology increased the students´ academic success. Ziel dieser Studie ist es, den Einfluss neurodidaktischer und neuropsychologischer Faktoren auf den Erfolg der Vorbereitungsstudenten der Deutschen Abteilung an der Ondokuz Mayıs Universität beim Erlernen der deutschen Sprache und auf die Lernpermanenz zu untersuchen. In dieser Arbeit wird bezweckt, einen Beitrag zur kognitiven Entwicklung der Studenten zu leisten, das Lernen zu beschleunigen und seine Dauerhaftigkeit nach den Regeln und Funktionen des Gehirns sicherzustellen. Im neurodidaktischen Ansatz lernen Individuen sinnvoll und konstruieren ihr eigenes Wissen. Im Gegensatz zu diesem Ansatz ignorieren traditionelle Lernmethoden den natürlichen Lernprozess des Gehirns und daher werden die Studenten angewiesen, den Lernstoff auswendig zu lernen (Demirel, 2004). Die Studiengruppe dieser Forschung besteht aus 66 Studenten der Vorbereitungsklassen von der Abteilung für Deutschdidaktik an der Samsun Ondokuz Mayıs Universität. Es gibt eine Versuchsgruppe und zwei Kontrollgruppen. Die Versuchsgruppe umfasst 17 Studenten, die Kontrollgruppe-1 14 Studenten und die Kontrollgruppe-2 15 Studenten. Zusätzlich wurde aus den Studenten der Abendgruppe eine Versuchungsgruppe gebildet und deren Entwicklung vor und nach der Untersuchung geprüft. Diese Gruppe besteht aus insgesamt 20 Studenten. Während in der Versuchsgruppe die auf den Grundprinzipien neurodidaktischer und neuropsychologischer Ansätze basierenden Lernstrategien umgesetzt wurden, wurden in der Kontrollgruppe traditionelle Lehrmethoden geübt. In der Studie wurde ein Quasi-Experiment mit einer Nachtest Kontrollgruppe verwendet. Da alle Teilnehmer Anfänger der deutschen Sprache waren, wurde nur der Nachtest durchgeführt. Im Rahmen der quantitativen Forschung wurde ein Leistungstest eingesetzt, der die Sprachkompetenz der Studierenden misst. Die Mittelwerte und die Standardabweichungen der Unterschiede in den Bewertungen der Versuchs- und Kontrollgruppen wurden mit dem Programm SPSS 22 berechnet. Der Mann-Whitney-U-Test wurde verwendet, um festzustellen, ob es einen statistisch signifikanten Unterschied in den Leistungen zwischen den Gruppen gegeben hatte. Im Rahmen der qualitativen Forschung wurden nach der Untersuchung Interviews mit den Studierenden geführt und ihre Gedanken schriftlich erfasst. Nach den Gesamtergebnissen der Studie lässt sich sagen, dass die Lerninitiativen, die Einstellung der Studierenden zum Deutschunterricht positiv beeinflusst haben. Darüber hinaus weisen die Ergebnisse darauf hin, dass die Lernaktivitäten, die auf den Grundprinzipien der Neurodidaktik und Neuropsychologie basieren, den Studienerfolg der Vorbereitungsstudenten steigern.