Dinamik sistemlerde bazı topolojik geçişkenlik türleri ve aralarındaki ilişkiler
Some types of topological transitivity and the relationships between them in dynamical systems
  1. Tez No: 845375
  2. Yazar: İSMAİL ALPER GÜVEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tez boyunca kullanılan kavramlar tanımlanmış, bazı özelliklerden bahsedilmiş ve shift (kaydırma) dönüşümlerinin kaotik davranışları incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, topolojik geçişkenliği gerektiren durumlar ve bu durumlar arasındaki gerektirmeler ele alınmıştır. Ayrıca topolojik geçişkenliğin denk kavramları ve topolojik geçişkenliğin zayıf geçişkenlik ile olan ilişkisi incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, bir önceki bölümde incelenen durumlar için karşıt örnekler verilmiştir. Tezin son bölümünde, tek taraflı shift dönüşümü çarpım uzaylarında incelenmiş ve tez kapsamında ele alınan dizi uzaylarında farklı kaotik özelliklere sahip olan dönüşümler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four main sections. In the first section, the concepts used throughout the thesis are defined, some features are mentioned, and the chaotic behaviors of shift maps are examined. In the second section of the thesis, situations indicating topological transitivity and the implications of these situations are addressed. Also, the equivalent concepts of topological transitivity and the relationship between topological transitivity and weak transitivity have been examined. In the third section of the thesis, counterexamples are provided for the situations examined in the previous section. In the last section of the thesis, one-sided shift map have been examined in product spaces, and maps with different chaotic properties have been constructed in the sequence spaces covered within the scope of the thesis.