Meme kanseri tanılı hastalarda yüksek pan immun inflamasyon değeri (PIV)'nin prognoz üzerine etkisi
The effect of high pan immune inflammation value (PIV) on prognosis in patients diagnosed with breast cancer
  1. Tez No: 845376
  2. Yazar: SEMANUR YURUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE KÜÇÜKÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir; 2020 yılında dünya çapında 2.26 milyondan fazla kişi meme kanseri tanısı almıştır ve yaklaşık 685 bin kişi bu nedenli kaybedilmiştir. Meme kanseri farklı davranışlara ve farklı moleküler alt tiplere sahip heterojen bir hastalıktır. TNM evrelemesi, grade, geleneksel prognostik göstergeler; bireyselleştirilmiş tedavinin temelidir. Birçok çalışmada inflamasyon ve immün yanıt da dahil olmak üzere tümör ve konakçı arasındaki etkileşimin tümör progresyonu ve prognozunda önemli bir rol oynadığını bildirilmiştir. Pan immün inflamasyon değeri (PIV), periferik kan sayımındaki tüm immün inflamatuar hücreleri (nötrofil sayısı x trombosit sayısı x monosit sayısı)/lenfosit sayısı) içeren yakın zamanda önerilen bir puanlama sistemidir. Çalışmamızda amaç; meme kanseri tanılı hastalarda başlangıçta pan immun inflamasyon değerinin yüksek olmasının prognoz üzerine etkisini incelemektir. Çalışmamıza meme kanseri tanılı 134 kadın hasta dahil edildi ve yaş ortalaması 53'tü. Hastaların 85 (%63,4) 'inde lenf nodu metastazı mevcuttu, 37 (27,6) hastanın takibinde nüks gelişmişti. Hastaların 30 (%22.4) 'u hastalık ilişkili nedenlerle kaybedilmişti. PIV için ROC analizi yapıldı. Kesme değer olarak 296,5 belirlendi. Hastaların 53 (%39,6)'ü PIV >296,5, 81 (%60,4)'i
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women; In 2020, more than 2.26 million people worldwide were diagnosed with breast cancer and approximately 685 thousand people died due to this reason. Breast cancer is a heterogeneous disease with different behaviors and different molecular subtypes. TNM staging, grade, traditional prognostic indicators; It is the basis of individualized treatment. Many studies have reported that the interaction between tumor and host, including inflammation and immune response, plays an important role in tumor progression and prognosis. Pan-immune inflammation value (PIV) is a recently proposed scoring system that includes all immuneinflammatory cells in the peripheral blood count (neutrophil count x platelet count x monocyte count)/lymphocyte count). The aim of our study is to examine the effect of initially high PIV on prognosis in patients diagnosed with breast cancer. 134 female patients diagnosed with breast cancer were included in our study and the average age was 53. Lymph node metastasis was present in 85 (63.4%) of the patients and recurrence occurred during follow-up in 37 (27.6) patients. 30 (22.4%) of the patients died due to disease-related reasons. ROC analysis was performed for PIV. The cut-off value was determined as 296.5. PIV of 53 (39.6%) of the patients was >296.5, and 81 (60.4%) was