Deniz suyu girişinin yüksek olduğu kaya ve zeminlerde derin kazı ve zemin iyileştirme yöntemleri
Methods for deep excavation and soil improvement in rock and soils with high seawater intrusion
- Tez No: 845377
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DALĞIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kıyı şeridine yakın zemin ve kayalarda başlıca problem olan yoğun su girişleri ve bunları önleme faaliyetleri, ayrıca yapının güvenle inşa edilmesi ve kalıcılığının sağlanması için yapılabilecek çalışmalar bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Kıyı şeritlerinde ve özellikle bu proje de örnekleriyle anlatılacağı üzere boğaz bölgesinde, deniz suyu bir kumsal oluşturmamakta, bilakis şevlerle ani derinliklere ulaşmakta ve adeta bir nehir gibi akıntı oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak İstanbul boğaz bölgesindeki topografik eğim, yeraltı sularının denize doğru akımını arttırmakta ve kıyı bölgelerinde yapılacak olan mühendislik yapıları için ek bir su yükü oluşturmaktadır. Kıyı bölgeler de yapılacak yapılarda zemin iyileştirme yöntemlerinin maliyetinin ve güvenlik koşullarının doğru şekillerde belirlenebilmesi için kapsamlı bir zemin araştırması yapılarak zeminin içeriği, kaya yapısı, yeraltı su seviyeleri, faylar ve süreksizlikler, eğim ve topografya doğru ve dikkatli şekilde analiz edilmeli buna göre zemin güçlendirme ve iyileştirme yöntemleri belirlenmelidir. Güçlendirme ve iyileştirme işlemlerinin ardından sürekli izleme metotlarıyla takip edilmeli ve zemin hareketleri ve buna bağlı olarak betonarme yapılar dikkatle kontrol altında tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main topic of this thesis is the prevention of intense water intrusions in soils and rocks near the coastal areas, as well as the measures that can be taken to ensure safe construction and stability of structures. In coastal areas, particularly in the Bosphorus region which will be exemplified in this project, seawater does not form a beach, but rather reaches sudden depths through slopes, creating a current-like flow. In addition, the topographic slope in the Bosphorus region increases the flow of groundwater towards the sea, creating an additional water load for engineering structures to be built in coastal areas. In order to determine the cost and safety conditions of ground improvement methods in structures to be built in coastal areas, a comprehensive soil investigation should be conducted, carefully analyzing the content of the soil, rock structure, groundwater levels, faults and discontinuities, slope and topography. Accordingly, ground strengthening and improvement methods should be determined. After the reinforcement and improvement operations, continuous monitoring methods should be used to track soil movements, and as a result, reinforced concrete structures should be carefully controlled