Die Bekämpfung des Sozialbetrugs in der Bauwirtschaft durch die Auftraggeberhaftung gem § 67a ff ASVG unter besonderer Berücksichtigung der Generalunternehmerhaftung gem § 28e SGB IV
Genel Sosyal Güvenlik Yasası (ASVG) Madde 67a ff uyarınca müşteri sorumluluğu yoluyla inşaat sektöründe sosyal dolandırıcılığa karşı mücadele ve Sosyal Güvenlik Yasası (SGB) IV Madde 28e uyarınca genel yüklenici sorumluluğunun özel olarak dikkate alınması
- Tez No: 845408
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHANN EGGER, PROF. DR. CHRISTIAN MARKL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hukuk, İşletme, Economics, Law, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Almanca
- Üniversite: Innsbruck Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Genel Sosyal Güvenlik Yasası (ASVG) Bölüm 67a ff çerçevesinde, inşaat sektöründe sosyal dolandırıcılığa etkin bir şekilde mücadele edilmekte, aynı zamanda Sosyal Güvenlik Yasası (SGB) IV Bölüm 28e, özel olarak yüklenici sorumluluğunun vurgulanmasına odaklanmaktadır. Özellikle resmi fatura olmadan veya kısmen“kara”olarak faturalanan inşaat hizmetleri sorunlu olabilir, çünkü bunlar düşük satış rakamlarına neden olur ve resmi muhasebede görünmez. Bu durum sadece haksız düşük vergi ve sosyal ödemelere yol açmakla kalmaz, aynı zamanda düşük primlerle ilişkilendirilen diğer ekonomik etkilere de neden olabilir. Çözüm olarak, Finans ve Sosyal Güvenlik otoritelerinden bir uygunluk belgesinin, kabul/izin belgesi sırasında talep edilmesi önerilmektedir. Bu belge, yapılan inşaat işlerinin kapsamı ile resmi inşaat maliyeti ve mevcut faturalar arasında genel bir karşılaştırma yaparak olası uyuşmazlıkları belirlemek amacıyla düzenlenecektir. Tüm inşaat projelerini otomatik olarak denetlemek için kullanılabilecek bir heuristik model, sosyal sigorta ile ilgili şüpheli durumları tespit etmeye yardımcı olabilir. Başka bir hukuk politikası önerisi, inşaat sektöründeki ücretlere dayalı ödemelerin kaldırılması ve bunun yerine örneğin %45 gibi yüksek bir KDV oranı ile telafi edilmesidir. Bu sayede müşteri, mevcut %20'lik KDV yerine daha yüksek bir oranı Fiskus'a ödeyecek ve aynı zamanda işin sözleşme ile ilgili olan işçiye ait olan vergi ve sosyal sigorta ödemelerini karşılayacaktır. Bu durumda müşteri, net işçilik ücretinin sadece %55'ini ödemiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the General Social Security Act (ASVG) Section 67a ff, active measures are taken to combat social fraud in the construction sector, while the Social Code (SGB) IV Section 28e emphasizes the special consideration of contractor responsibility. Particularly problematic are construction services without an official invoice or partially invoiced“off the books,”as they lead to lower sales figures and do not appear in official accounting. This not only results in unlawfully low tax and social contributions but also has further economic implications, such as incorrectly assessed insurance premiums. As a solution, it is suggested to require a clearance certificate from the financial and social security authorities during the acceptance/permit process. This certificate would be issued by comparing the scope of construction activities with the official construction cost and existing invoices. A heuristic model that could automatically audit all construction projects might assist in uncovering suspicious cases of social security irregularities. Another legal policy proposal is the abolition of wage-dependent contributions in the construction industry, compensated by an increased VAT rate, for example, 45 percent. This would lead the client to remit a higher VAT rate to the fiscal authorities instead of the current 20 percent, covering the contractor's wage tax-dependent contributions and social security contributions related to the contract. In this scenario, the client would owe only 55 percent of the net wage.