Çukurova koşullarında ölmez çiçek (Helichyrsum italicum) bitkisinin farklı gelişme dönemlerinde verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of immortal flower (Helichyrsum italicum) plant conditions at different growth periods in Çukurova
- Tez No: 845434
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ölmez çiçek, dünyada ticareti yapılan ve uçucu yağı değerli olan hem terapötik özellikleri bakımından önemli hem de kozmetik sektöründe yaşlanma karşıtı olarak kullanılan bir bitkidir. Araştırma Çukurova Koşullarında Ölmez Çiçek (Helichyrsum italicum) bitkisinin farklı gelişme dönemlerinde ( çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme ve çiçeklenme sonrası) verim ve kalite özellikleri (bitki boyu, taze ve kuru herba verimleri, taze ve kuru çiçek verimleri) yanı sıra uçucu yağ oranı ve bileşenleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Ölmez Çiçek (H. italicum) bitkisinde en yüksek bitki boyu (47.80 cm), taze herba verimi (784.83kg/da), kuru herba verimi (361.32 kg/da), taze çiçek (203.80 kg/da) ve kuru çiçek verimleri (111.64 kg/da) çiçeklenme sonrası dönemde yapılan hasattan elde edilmiştir. Çiçek uçucu yağ oranı en yüksek değer %0.88 ile çiçeklenme başlangıcı dönemde, uçucu yağ verimi ise (0,40 l/da) tam çiçeklenme döneminden elde edilmiştir. H. italicum bitkisinde yapılan üç farklı hasat zamanında uçucu yağ ana bileşenleri α-Pinene (%15.11-22.16), γ-curcumene (%7.57-18.2 ), neryl acetat (%6,31-8.53), italidion I (%8.25-14,72), italidion II (%5.38-8.98), caryophyllene (%3.66-4.43), β-selinene (%4.27-5.36) olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada; verim ve uçucu yağ kalitesi göz önüne alındığında H.italicum için en uygun hasat zamanının çiçeklenmeye başlangıç ve tam çiçeklenme dönemi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Immortal flower is a plant that is traded around the world and whose essential oil is valuable, it is important for its therapeutic properties and is used as an anti-aging agent in the cosmetic industry. This research, yield and quality characteristics (plant height, fresh and dry herb yields, fresh and dry flower yields) as well as essential oil content and its constituents were determined at different growth stages (beginning of flowering, full flowering and post flowering) of immortelle (Helichyrsum italicum) under Çukurova conditions. As a result of the research, the highest plant height (47.80 cm), fresh herb yield (784.83 kg/ha), dry herb yield (361.32 kg/ha), fresh flower (203.80 kg/ha) and dry flower yield (111.64 kg/ha) of immortelle (H. italicum) plants were obtained from the harvest made after flowering. The highest flower essential oil content (0.88%) was obtained at the beginning of flowering and essential oil yield (0.40 l/ha) was obtained at full flowering. The main components of essential oil in H. italicum at three different harvesting times were α-pinene (15.11-22.16%), γ-curcumene (7.57-18.2%), neryl acetate (6.31-8.53%), italidione I (8.25-14.72%), italidione II (5.38-8.98%), caryophyllene (3.66-4.43%), β-selinene (4.27-5.36%). According to this study, considering the yield and essential oil quality, the most suitable harvesting time for H. italicum was determined to be the beginning of flowering and full flowering period.