Pediatrik onkoloji hastalarında hindistan cevizi yağı ile yapılan ağız bakımının oral mukozit derecesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of oral care with coconut oil on the degree of oral mucositis in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 845465
  2. Yazar: BÜŞRA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Araştırma, 7-18 yaş arası pediatrik onkoloji hastalarında hindistan cevizi yağı ile yapılan ağız bakımının oral mukozit derecesine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Yöntem: Araştırmada Mart - Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul'da bir şehir hastanesinin çocuk hematoloji-onkoloji servislerinde yatan hastalar evreni, örneklem seçim kriterlerine uyan 42 çocuk (21 deney grubu, 21 kontrol grubu) ise örneklemi oluşturdu. Kontrol grubuna kliniğin rutininde uygulanan temel ağız bakımı, deney grubuna ise temel ağız bakımına ilave olarak hindistan cevizi yağı ile ağız bakımı yapıldı. Ağız bakımı sıklığı Dünya Sağlık Örgütü Oral Mukozit Değerlendirme Ölçeği puanına göre belirlendi. Her iki grupta oral mukozit derecesi 0., 7., 14. ve 21. günlerde ''Dünya Sağlık Örgütü Oral Mukozit Değerlendirme Ölçeği ve Uluslararası Çocuk Mukozit Değerlendirme Ölçeği'' ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırma gruplarındaki çocuk ve ebeveynlerin tanımlayıcı özellikleri benzerdi (p>0,05). Çocukların mukozit dereceleri değerlendirildiğinde; 0. günde gruplar arasında mukozit değerleri açısından fark yokken, 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of oral care with coconut oil on the degree of oral mucositis in pediatric oncology patients aged 7-18 years. Methods: The study population consisted of 42 children (21 experimental group, 21 control group) who were hospitalized in the pediatric hematology-oncology wards of a city hospital in Istanbul between March and October 2023. The control group received routine basic oral care, and the experimental group received coconut oil oral care in addition to routine basic oral care. The degree of oral mucositis in both groups was evaluated on days 0, 7, 14, and 21 using the World Health Organization (WHO) Mucositis Rating Scale and the Children's International Mucositis Evaluation Scale (ChIMES). The frequency of oral care was determined according to the WHO Mucositis Rating Scale score. Results: Descriptive characteristics of children and parents in the study groups were similar (p>0.05).