Hz. Peygamber'in öğretmen seçimi ve tayini
Teacher selection and appointment of Prophet Mohammad
  1. Tez No: 845464
  2. Yazar: KÜBRA MUHÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ YAZIBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Hz. Peygamber'in sahabe içinden öğretmen olarak seçtiği ve farklı şehirlere tayin ettiği Musab b. Umeyr, Muaz b. Cebel, Abdullah b. Mesud, Übey b. Kâb ve Aişe b. Ebubekir'in eğitim süreçleri, kişilik ve eğitimci özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sürekli değişen ve gelişen dünyamızda bir öğretmenin taşıması gereken kişilik özelliklerini kesin olarak ifade etmek mümkün değildir. Bununla birlikte bir öğretmenin taşıması gereken özellikler, ideal öğretmen özellikleri ya da etkili öğretmen özellikleri birçok yönden benzerlik göstermektedir. Bu çalışmada Hz. Peygamber'in seçtiği öğretmen sahabeden Musab b. Umeyr, Muaz b. Cebel, Abdullah b. Mesud, Übey b. Kâb, Aişe b. Ebubekir ile ilgili kaynaklarda yer alan bilgiler ışığında, Hz. Peygamber'in hangi özellikteki kişileri öğretmen olarak seçtiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Söz konusu sahabilerin bu özelliklerine ulaşabilmek için nasıl bir süreçten geçtikleri haklarındaki rivayetler incelenmiş ve tabakat kaynaklarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada sonuç olarak Hz. Peygamber'in üstün zekâ ve muhakeme gücüne sahip, zamanı etkili kullanabilen, yeniliklere açık, hoşgörülü ve uyumlu, adanmış, fedakâr, tecrübeli, çalışkan, güçlü bir hitabeti olan, ileri görüşlü, nazik ve yumuşak huylu, sabırlı, cesaretli, mücadeleci ve kararlı kimseleri öğretmen olarak tavsiye ve tayin ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the educational processes, personal and educational characteristics of Musab Umeyr, Muaz Cebel, Abdullah Mehsud, Ubey Kâb and Aisha, who were chosen as teachers by the Prophet among the companions and appointed to different cities, were tried to be revealed. In our constantly changing and developing world, it is not possible to express exactly the personality traits that a teacher should have. However, the characteristics that a teacher should have, ideal teacher characteristics or effective teacher characteristics are similar in many ways. In this study, in the light of the information in the sources about Musab Umeyr, Muaz Cebel, Abdullah Mesud, Übey Kâb, and Aisha Ebubekir, who were among the teacher companions chosen by the Prophet, it was tried to reveal which characteristics of the people the Prophet chose as teachers. The narrations about what kind of process the companions in question went through to reach these characteristics were examined and attempts were made to reach the sources of strata. As a result of the study, it was concluded that the Prophet had superior intelligence and reasoning power, was able to use time effectively, was open to innovations, tolerant and harmonious, dedicated, self-sacrificing, experienced, hard-working, had a strong oratory, was forward-thinking, kind and gentle-tempered, patient, courageous and combative. It was concluded that he recommended and appointed determined people as teachers.