Twıtch izlemenin yalnızlık ve iyi oluş hali korelasyonuna etkisi
The effect of watching Twitch on the correlation of loneliness and well-being
  1. Tez No: 845473
  2. Yazar: ELMİRA KARAYILANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHİROLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yaşayan genç yetişkinlerde, Twitch kullanımı, yalnızlık düzeyi ve iyi olma hali değişkenleri ayrı ayrı incelenmiş ardından Twitch izlemenin kişinin yalnızlık düzeyi ve iyi olma hali arasındaki ilişki üzerinde aracı etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya, internet üzerinden anketle veri topla yöntemi kullanılarak ulaşılan, 18-25 yaş arası toplam 211 genç yetişkin katılmıştır. Katılımcılardan sırasıyla Gönüllü Onam Formu, Demografik Ölçek Formu, Twitch İzleme Bilgi Formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve PERMA İyi Oluş Hali Ölçeği'ni doldurmaları istenmiştir. Sonuç olarak, yalnızlık ile psikolojik iyi oluş toplam puanı arasında yüksek düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki (r = -.69, p < .001) olduğu görülmüştür. Ayrıca yalnızlık düzeyi değişkenine göre,“Bağlanma”(p=,031) ve“Anlam”(p=,011) PERMA alt başlıkları için gruplar arası anlamlı bir fark görülmüştür. Bir diğer bulgu olarak, genç yetişkinlerde haftalık Twitch izleme değişkeninin, yalnızlık ile arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki (r = .14, p < .001), psikolojik iyi oluş toplam puanı ile arasında ise düşük düzeyde negatif yönlü bir ilişki (r=-0,137) olduğu söylenebilir. Son olarak, haftalık Twitch izleme süresinin yalnızlık ve psikolojik iyi oluş hali üzerine aracı bir etki sağlamadığı fakat Yalnızlığın, haftalık Twitch izleme süresi ve psikolojik iyi oluş hali ilişkisinde tam aracı rol oynadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the variables of Twitch watching, loneliness level and well-being were examined separately for young adults living in Turkey. Then, the mediating effect of watching Twitch on the relationship between loneliness level and well-being, was investigated. A total of 211 young adults, aged 18-25 were reached by several social media platforms. Participants were asked to fill out the Voluntary Consent Form, Demographic Scale Form, Twitch Watching Information Form, UCLA Loneliness Scale and PERMA Well-Being Scale. As a result, it was observed that there was a significant negative relationship (r = -.69, p < .001) between loneliness and the total score of psychological well-being. In addition, multiple comparisons found that, there is a significant difference in mean for the two PERMA subdomains“Attachment”(p=.031) and“Meaning”(p=.011). As another finding, a positive and significant relationship between the weekly screen time of Twitch and loneliness in young adults (r = .14, p < .001), and a low-level negative relationship between the psychological well-being total score (r =-0.137). Finally, the analysis showed that Twitch viewing time did not have a mediating effect on the relationship of loneliness and psychological well-being, but on the other hand loneliness has a full mediating effect on the relationship between Twitch viewing and psychological well-being.