Pulslu magnetik alanların (PEMFs) kurbağa iskelet kası kasılma aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of pulsed magnetic fields (PEMFs) on contractile properties of frog skeleta) musele
- Tez No: 6422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
-46- YII. ÖZET Bu çalışmada, pulslu magnetik alanlarm(PEMFs) kurbağa izo le gastrocnemius kasının yorulma, tetaniden önce ve sonra uy gulanan uyaranlara karşı yanıtları üzerindeki etkileri incelen miştir. PEMP tek puis uyaranına karşılık izotonik kasılmada, mak simum kasılma kuvvetini, kasılma zamanını ve yarı -gevşeme zama nını artırmaktadır. Bu sonuçlar, dolaylı olarak, PElü1 nin kasıl ma aktivitesi üzerindeki güçlendirici etkisinin sarkoplazmik re- tikulumun terminal sarnıçlarından kalsiyum salınmasını artırması ve bu iyonların sarkoplazmik retikulum ile tampon sistemleri ta rafından alınmasını geciktirmesi ile açıklanabileceğini düşündü rür. Magnetik ve elektriksel uyaranların eş-zamanlı olarak uygu landığı tetaniC 100Hz, 200 puis) durumunun ardından, kasılmadaki güçlenme başlangıçta hızlı daha sonra yavaş bir şekilde azalma göstermektedir. Kasılma gücündeki azalma sırası ile
Özet (Çeviri)
-48- SUMMARY IWESTIGATION OF THE EFFECTS OF PULSED MAGHETIC FIELDS (PEMFs) 01 CONTRACTILE PROPERTIES OF FROG SKELETAL MUSCLE In this study, effects of pulsed magnetic fields (PEMFs) on fatigue and isotonic twitch, tension before and after tetanic sti muli was investigated on the isolated gastrocnemius muscle of frog, PEMF increased the isotonic twitch tension, the duration of contraction and of half relaxation time. These results indirectly suggest that the potentiating effect of PEMF on contratile acti vity can be explained by its effect that increases the calcium efflux from terminal cisternae of sarcoplasmic reticulum(SR) and decreases the rate of uptake of calcium by SR and myoplasmic cal cium buffers. After a tetanus of 200 stimuli (100Hz), tetanic potentiation showed an initial rapid and a later slower phase of decay when electric and magnetic stimuli applied simultaneously. The rates of decay had time constants of X> ^ = 2 s and ^M2 = 25 s res pectively. The rates of decay had only one time constant of rC = 16 s ?/hen electrical stimuli applied alone. In the later case statistical analysis showed that the two time constants are insignificant. It is speculated that the two compartments are related to the excitation-contraction coupling. Both compartments were acti vated during combined electric and magnetic stimuli whereas only the compartment with a slow rate of decay was activated by the electrical stimulus alone. Furthermore, slow rate of decay for combined stimuli had longer time constant compared with the electrical stimulus.-49- Experimental results show that the loss of force generated by the muscle for sustained contraction of long duration is slower during the combined electric and magnetic stimulation than the electrical stimulation alone. Thus» it may be questioned whether the enhancement of the combined stimuli may be due in part some induced electric field effect that in some way prefe rentially activating the calcium ion movement. Much more experimentation is needed to determine the mecha nisms underlying the effects of PBIvtP on the enhancement of muscle force generation»