Okul öncesi dönemdeki çocukların matematik becerilerine yönelik ölçme aracı geliştirme çalışması
Development of an assesment tool for preschool children's mathematical skills
- Tez No: 845478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi dönemdeki çocukların matematik becerilerinin değerlendirilmesi için“Mocha Okul Öncesi Matematik Becerilerini Ölçme Testi”nin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilecek ölçekte, alanda kullanılan diğer ölçeklerden farklı olarak, bir hikaye etrafında kurgulama yapılması ve çocukların matematik becerilerini ölçerken öyküleştirilmiş, ilgi çekici bir içerik sunulması hedeflenmiştir. Tarama modeli kullanılarak yapılan nicel çalışma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının bahar yarıyılında, İstanbul'da bulunan özel bir anaokulunda eğitim gören 74 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. 14 çocuk ile gerçekleştirilen ön uygulama sonrası ölçek iyileştirme çalışmaları yapılmış, 60 çocuk ile de son uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda ölçeğin; çocuklar için ilgi çekici olduğu, hedeflenen becerileri ölçtüğü, çocuk yaşı ile doğru cevap sayısının ilişkili olduğu ve de ölçeğin evrensel kabul edilebilirliği açısından daha geniş bir öğrenci örnekleminde test edilmesi gerektiği görülmüştür. Geliştirilen ölçeğin eğitimciler ve araştırmacılar için önemli bir ölçme aracı olduğu, ölçeğin yapısı itibari ile okul öncesi dönemdeki çocuklar için ilgili çekici olduğu kadar anlaşılabilir (karmaşık soru yapılarından uzak) olduğu, bu bağlamda okul öncesi dönemdeki çocukların matematik bilgi ve becerilerini ölçme çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop the“Mocha Preschool Mathematics Skills Assessment Tool”for the assessment of preschool children's mathematical abilities. In the scale, unlike other scales used in the field, the intention was to create a narrative around a story to provide engaging content while measuring children's mathematical skills. The quantitative study was carried out with 74 children attending a private preschool in Istanbul during the spring semester of the 2022-2023 academic year. Scale improvement studies were conducted after the preliminary application with 14 children, and the final application was carried out with 60 children. At the end of the study, it was observed that the scale was engaging for children, measured the targeted skills, showed an association between the child's age and the number of correct answers, and needed to be tested on a larger sample for universal acceptability of the scale. The developed scale was found to be an important assessment tool for educators and researchers, being both engaging for preschool children and understandable, free from complex question structures, due to its structure. In this context, it is seen that the Mocha Scale will contribute to the measurement of mathematical knowledge and skills of preschool children.