Marka hakkı ve marka hakkına karşı iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz suçu
Trademark rights and criminal sanction of infringment of trademark rights
- Tez No: 845477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatın her alanında yenilikler ortaya çıkmaktadır. Bu yenilikler sadece ekonomi alanında veya hayatı kolaylaştırmaya yönelik olmayıp hukuk alanında da güncel gelişmeler sürmektedir. Özellikle 20. Yüzyılın sonu ve 21. Yüzyılın başı ile birlikte klasik hukuk alanlarının yanı sıra bilişim, fikri ve sınai haklar, kişisel veriler gibi birçok yeni ihtisas alanları ortaya çıkmıştır. Ticari hayatın bu teknolojik gelişmeler ile birlikte global bir hal alması ve kıtalar arası yeni ekosistemlerinde oluşmasıyla, tacirlerin veya firmaların kendi ürettiği mal veya hizmet ile ilgili olarak diğer mal veya hizmetlerden ayrılması ve bu yönüyle fark yaratması bilinci oluşmuştur. İşte üretilen bu mal veya hizmetlerin diğer mal veya hizmetlerden tüketici nezdinde ayrışabilmesi için ortaya marka ve bu alanda yaşanan uyuşmazlıkların çözümü için marka hukuku ortaya çıkmıştır. Kanun koyucunun özel bir kanun ile düzenlediği bu alan neticesinde tacirlerin veya şirketlerin ürettiği mal veya hizmeti nihai tüketiciye sunarken kullandığı işaret güçlü koruma altına alınmıştır. Ekonomide yaşanan gelişmeler üreticiler için ucuz ürün üretme, tüketiciler içince ucuz ürüne ulaşma düşüncesi yaratmaktadır. Bu nedenle bir ürünün orjinalinin yanı sıra benzer işareti taşıyan ve aslında ayırt edilemeyecek taklitleri de söz konusu olmaktadır. Bir özel hukuk alanı olan marka hakkını düzenleyen Sınai Mülkiyet Kanunu'na bir ceza yaptırımı olarak marka hakkına tecavüz suçunun konulması da bu korumanın bir sonucudur. Çalışmanın birinci bölümünde marka hakkı, markanın doğumu ve işlevi anlatılacaktır. İkinci bölümünde ise kanunda düzenlenen marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz suçunun unsurları incelenecektir. Son bölümde ise bu suça ilişkin özel görünüş biçimleri ile muhakemesi ve suçun yaptırımı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, innovations are emerging in every aspect of life. These innovations are not only limited to the field of economy or facilitation of life but also continue to develop in the legal field. Particularly, at the end of the 20th century and the beginning of the 21st century, along with traditional areas of law, many new specialized areas such as information technology, intellectual and industrial property rights, and personal data have emerged. As commercial activities have become globalized and new ecosystems have formed across continents due to these technological advancements, traders or companies have developed an awareness of differentiating their own goods or services from others and creating uniqueness in this aspect. Thus, the concept of a trademark emerged to enable these goods or services to be distinguished from others in the eyes of consumers, and trademark law was introduced to resolve disputes in this field. As a result of the regulation by the legislator through a special law, the sign used by traders or companies to offer their goods or services to the end consumer has been given strong protection. The developments in the economy create a desire for producers to produce cheap products and for consumers to access affordable products. Therefore, in addition to the original product, there are also imitations bearing a similar sign that cannot actually be distinguished. The criminal sanction of infringement of trademark rights through imitation or confusingly similar means is one of the consequences of this protection, which is regulated by the Industrial Property Law, governing the special field of trademark rights. The first part of this study will explain the concept of trademark rights, the birth and function of trademarks. In the second part, the elements of the offense of infringement of trademark rights through imitation or confusingly similar means, as regulated in the law, will be examined. The final part will discuss the specific forms of appearance and the prosecution and sanctions of this offense.