Olı̇mpı̇yat yarışlarına katılan ve hazırlanan kürek sporcularının psı̇kosomatı̇k başa çıkmalarının projektı̇f testlerle ı̇ncelenmesı̇: Türkı̇ye örneklemı̇
Examination of olympic games participated or prepared rowing athletes' psychosomatic coping: Turkey sample
  1. Tez No: 845486
  2. Yazar: EFSANE EBCİM DURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, antik ve modern olimpiyat oyunlarında bedensel ve zihinsel gelişimin nasıl bağlantılandırıldığı ve bu bağlantıdan doğan spor psikolojisinin psikanalitik kuramla ilişkisi tarihsel olarak incelenecektir. İkisinin de çıkış noktasının beden olduğu görülen spor psikolojisi ve psikanalizin ilişkisi ışığında, Olimpiyat Yarışları hazırlık gurubunda olan ya da Olimpiyat Yarışlarına katılmış 5 erkek, kürek sporcusunun psikosomatik başa çıkmaları Rorschach, Tematik Algı Testi ve Atlet Algı Testi verileri ile değerlendirilecektir. Çalışmanın amacı kürek sporcularının psikosomatik niteliklerin spor ile ilişkisini ve Atlet Algı Testi aracılığıyla sporun kişilerin hayatındaki işlevini incelemektir.
Özet (Çeviri)
In this study, how physical and mental development is linked in ancient and modern Olympic Games and the relationship between sport psychology and psychoanalytic theory will be examined historically. In the light of the relationship between sport psychology and psychoanalysis, both of which have the body as their starting point, the psychosomatic coping of 5 male rowing athletes who are in the Olympic Games preparation group or who have participated in the Olympic Games will be evaluated through Rorschach, Thematic Perception Test and Athlete Perception Test data. The aim of the study is to examine the relationship of psychosomatic qualities of rowing athletes with sport and the function of sport in participants' lives through the Athlete Perception Test.