Uşak Protohistorik Dönem Yüzey Araştırmaları Projesi'nde ele geçen sürtmetaş aletler
Groundstone tools recovered during the Uşak Protohistoric Period Survey Project
  1. Tez No: 845493
  2. Yazar: HÜSEYİN BURAK ÇÜMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uşak Protohistorik Dönem Yüzey Araştırmaları Projesi [UDPAP] kapsamında ele geçen sürtmetaş alet niteliği taşıdığı düşünülen yüzey buluntularının incelendiği bu çalışmada, Uşak ilinin Protohistorik dönem insan yaşayışı hakkında fikir sunacak verilere ulaşmak hedeflenmiştir. Proje bölgesel olarak Uşak ilinin doğu, orta ve kuzeyini kapsayan Banaz ve Merkez ilçelerini, tarihsel olarak ise Neolitik Çağ‟dan Geç Demir Çağ sonuna kadar olan kronolojiyi kapsamaktadır. Bu tez çalışmasında sürtmetaş aletlerin üretim süreci, yapımında kullanılan hammaddeler, tipolojisi ve teknolojisi yorumlanmıştır. Böylece aletlerin işlevlerine dair bazı çıkarımlarla bölge protohistoryasındaki gündelik hayat ve sürtmetaş teknolojisi ile harmanlanan iş gücü aydınlatılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
This study, which examines the surface finds thought to be stone tools collected within the scope of the Uşak Protohistoric Period Survey Project [UDPAP], aims to obtain data that will provide insight into the Protohistoric period human life in Uşak. Regionally, the project comprises the Banaz and Merkez districts, covering the eastern, central and northern parts of Uşak province, and historically the chronology from the Neolithic to the end of the Late Iron Age. In this thesis, the production process, raw materials, typology and technology of the stone tools are interpreted. Thus, some inferences about the functions of the tools and the daily life in the protohistory of the region and the workforce harmonized with the ground stone technology were tried to be enlightened.