Renal replasman tedavisi alan hastalarda serum catestatin düzeyi ile istirahat kalp hızı ve serum catestatin düzeyi ile crp/albümin oranı ve nötrofil/lenfosit oranı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum catestatin level and resting heart rate and serum catestatin level and crp/albumin ratio and neutrophil/lymphocyte ratio in patients receiving renal replacement therapy
- Tez No: 845492
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ERTEN, PROF. DR. ÖZLEM GÜLBAHAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Literatürde HD, PD tedavisi gören ve böbrek transplantasyon yapılan hastalarda istirahat kalp hızı ile otonom sinir sistemi için bir belirteç olan CST ile ilgili bir veri bulunmamaktadır. SDBY olan hastalarda en sık ölüm nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Bizim bu çalışmadaki amacımız HD, PD ve böbrek transplantasyon hastalarında sempatik aktivasyon belirteci olduğu ileri sürülen CST ile istirahat kalp hızı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Şu ana kadar yapılan çalışmaların bazılarında CST'in inflamatuar, bazı çalışmalarda ise antiinflamatuvar etkinliği olduğu ileri sürülmüştür. CST'in RRT gören hastalarda bu etkisine dair yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada ayrıca böbrek yetmezliği olan hastalarda diğer bir mortalite ve morbidite sebebi olarak kabul edilen kardiyovasküler komplikasyonlarla ilişkisi net olarak gösterilmiş olan inflamasyon ile CST'in ilişkisini araştırmayı planladık. Bu nedenle çalışmamızda RRT gören hastalarda, kardiyovasküler hastalık belirteci olan istirahat kalp hızı ve serum CST düzeyi ile inflamatuvar belirteçlerden NLO, CAO ve CST düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmayı planladık. YÖNTEM: Bu çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'nda klinik takiplerine devam eden ve en az 6 ay süreyle tedavi gören HD, PD ve böbrek transplantasyonu yapılan hastalarda yapılmıştır. Kesitsel olarak hastaların cinsiyeti, yaşı, kan basıncı, istirahat kalp hızı, ek hastalıkları, KBH nedeni, süresi, kullandıkları ilaçlar, biyokimyasal tetkikleri, boy, kilo, vücut kitle indeksi, tam kan sayımı, BUN, kreatinin, ürik asit, CRP, albümin ve serum catestatin düzeyleri incelenmiştir. İstatistiksel analiz SPSS ver.24.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya toplam RRT gören 178 kişi alındı. Hastalar RRT türüne göre 3 gruba ayrıldı. 78 (%43,8)'i HD hastası, 49 (%27,5)'u PD hastası, 51 (%28,7)'i renal transplantasyon hastaydı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: There is no data in the literature regarding resting heart rate and CST, a marker for the autonomic nervous system, in patients receiving HD, PD treatment and kidney transplantation. The most common cause of death in patients with ESRD is cardiovascular diseases. Our aim in this study is to reveal the relationship between CST, which is claimed to be a marker of sympathetic activation, and resting heart rate in HD, PD and kidney transplantation patients. In some of the studies conducted so far, it has been suggested that CST has inflammatory activity, and in some studies it has been suggested that it has anti-inflammatory activity. There is not enough data regarding the effect of CST on patients undergoing RRT. In this study, we also planned to investigate the relationship between CST and inflammation, which has been clearly shown to be associated with cardiovascular complications, which are considered another cause of mortality and morbidity in patients with renal failure. Therefore, our study aims to examine the relationship between resting heart rate and serum CST levels, which are indicators of cardiovascular disease, and NLR, CAO and CST levels, which are inflammatory markers, in patients undergoing RRT. METHODS: This study was conducted on HD, PD and kidney transplantation patients who continued their clinical follow-up at Gazi University Faculty of Medicine Department of Nephrology and received treatment for at least 6 months. Cross-sectionally, patients' gender, age, blood pressure, resting heart rate, comorbidities, CKD cause, duration, medications used, biochemical tests, height, weight, body mass index, complete blood count, BUN, creatinine, uric acid, CRP, albumin. and serum catestatin levels were examined. Statistical analysis was carried out using SPSS ver.24.0 program. RESULTS: A total of 178 people who received RRT were included in the study. Patients were divided into 3 groups according to RRT type. 78 (43.8%) were HD patients, 49 (27.5%) were PD patients, and 51 (28.7%) were renal transplant patients.