Çanakkale bölgesinde yetiştirilen biberde bazı preparatların gelisme; verim ve kaliteye etkilerinin belirlenmesi
Determination the effects of some applications on yield and quality characteristics of pepper grown in Çanakkale region
- Tez No: 845506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÖZTOKAT KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma 2022 yılında biberde hayvansal menşeli sıvı organik preparat, organik sıvı deniz yosunu, sitokinin içerikli preparat uygulamalarının verim, kalite ve bitki gelişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. İki doz (1. doz 300 gr/100 litre, 2. doz 500 gr/100 litre) hayvansal menşeli sıvı preparat (AA), 1 doz (300 cc/100 litre) deniz yosunu uygulaması (DY) ve 1 doz (50 ppm) sitokinin içeren preparat (S) yapraktan püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Diğer konular ise hayvansal menşeli sıvı preparatın ilk dozu ve deniz yosunu uygulamasının birlikte uygulanmasını teşkil etmiş, hiçbir uygulama yapılmayan konu kontrol (KNT), sadece kimyasal gübreleme yapılmış olan konu ise kimyasal (KİM) olarak adlandırılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 yinelemeli olarak planlanmış her konunun her bir tekerrüründe 15 bitki yer almıştır. Denemede bitkide verim, tek meyve ağırlığı, meyve sayısı, meyve boyu, meyve çapı, meyve eti kalınlığı, meyve iç ve dış rengi, pH ve TETA, SÇKM, toplam fenolik bileşik miktarı, indirgen ve toplam şeker miktarı, C vitamini parametreleri incelenmiştir. Elde edilen verilere göre AA+DY uygulamalarından en yüksek verim (129,16 g/bitki) alınırken en düşük verim KNT+S (48,39 g/bitki) uygulamasından elde edilmiştir. Meyve eni bakımından AA+S (51,67 mm) ve AA (53,92 mm) uygulamaları, meyve boyu açısından AA+S (13 cm) ve AA (12,11 cm) ve meyve et kalınlığında ise AA+S (3,62 mm) ve AA (3,67 mm) uygulamaları en yüksek değerlere sahip olmuştur. Yapılan analizler sonucunda uygulamalar arasındaki en yüksek pH'ya KİM+S (5,97), en düşük pH'ya ise AA+DY+S (5,36) uygulamasında ulaşılırken; SÇKM değeri açısından ise en yüksek değere KNT+S (% 9,77) en düşük değere ise AA+DY+S (% 8,53) uygulamasında ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2022 with the aim of determining the effects of liquid organic fertilizer of amino asid seaweed, and cytokinin-containing fertilizer applications on yield, quality, and plant development in peppers. Two doses (1st dose 300 g/100 liters, 2nd dose 500 g/100 liters) of liquid amino asid (AA), one dose (300 cc/100 liters) of seaweed application (SW), and one dose (50 ppm) of foliar spray containing cytokinin (C) were applied. The other treatments included the combination of the first dose of liquid amino asid fertilizer and seaweed application. The treatment without any application was the control (CNT), and the treatment with only chemical fertilization was referred to as chemical (CEM). The experiment was planned in a randomized complete block design with three replications, and each treatment had 15 plants in each replication. Yield, single fruit weight, fruit number per plant, fruit length, fruit diameter, fruit flesh thickness, internal and external fruit color, pH and TTA, soluble solid content (SSC), total phenolic compound content, reducing and total sugar content, and vitamin C content were examined from planting to the first fruit harvest. According to the obtained data, the highest yield (129.16 g/plant) was obtained from the AA+SW applications, while the lowest yield (48.39 g/plant) was obtained from the CNT+C application. In terms of fruit width, the AA+C (51.67 mm) and AA (53.92 mm) applications, for fruit length, the AA+C (13 cm) and AA (12.11 cm) applications, and for fruit flesh thickness, the AA+C (3.62 mm) and AA (3.67 mm) applications had the highest values. As a result of the analyses, the highest pH was achieved in the CEM+C (5.97) application, while the lowest pH was reached in the AA+SW+C (5.36) application. In terms of SSC value, the highest value was obtained in the CNT+C (9.77%) treatment, and the lowest value was obtained in the AA+SW+C (8.53%) treatment.