Pierre Auguste Renoir'ın resimlerinde çocuk figürleri
Child figures in the paintings of Pierre Auguste Renoir
  1. Tez No: 845507
  2. Yazar: SİBEL FEYZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünya sanatına yön vermiş olan ve 19.yy. da Fransa'da, akademik resim öğretisine karşı gelerek ortaya çıkan İzlenimcilik (Empresyonizm) akımı ve bu akımın oluşmasını sağlayan bir grup ressamın bakış açılarını ve düşüncelerini anlayabileceğimiz bu tezde; hem izlenimci hareket içindeki değişkenliği, hem de grup içindeki sanatçılar arasındaki farklılıkları keşfedeceğiz. Bu sanatçı çerçevesi, sayısız meydan okuma ve eleştiriye maruz kalmasına rağmen, çağdaş sanat anlayışının yeniden şekillenmesinde çok önemli bir rol oynadı ve her biri sanat dünyasında kendine önemli bir yer buldu. Bu önemli isimlerden biri de grup içinde öncü bir rol oynayan ve izlenimciliğin bir sanat akımı olarak yerleşmesine katkıda bulunan Pierre Auguste Renoir'dır. Renoir'ın çocuk figürlerine odaklanan bu tez, yalnızca sanatsal temalarına değil, aynı zamanda hayatına, izlenimcilik içindeki konumuna ve yaşadığı iç çatışmalara da ışık tutacaktır. Aynı zamanda bir 'figür ressamı' olarak da bilinen Renoir, çocuk figürlerini farklı bakış açısıyla ele alması ve hem izlenimcilik dönemi içerisinde hem de daha sonradan stilini değiştirdiği klasik döneminde de çocukları tasvir etmeye sarsılmaz bir bağlılık sergiledi. Renoir'ın çocuk eserleri, çalışmaları arasında önemli bir yer tutar ve geniş çapta onun en önemli eserlerinden bazıları olarak kabul edilir. Ressamın çocukları çok sevmesi hem de resimdeki saflığı, sadeliği onlar üzerinden vermesi ve eserlerinde çocuk konularına tutarlı bir şekilde yer vermesi, onu izlenimciler arasında çocuklara odaklanan en önde gelen ressamlardan biri yapıyor. Renoir'ın çocuk temalı yapıları onun bu konuya sevgisine ışık tutmakla kalmıyor, aynı zamanda genel sanatsal anlatımında bu temanın öneminin altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we will delve into the Impressionist movement that emerged 19th-century France as a significant influence on the world of art, challenging the academic principles of painting. Through this study, we will gain an understanding of the perspectives and thoughts of a group of painters who paved the way for Impressionism and explore both the variability within the Impressionist movement and the differences among the artists within the group. Despite facing numerous challenges and criticisms, this circle of artists played a crucial role in reshaping the contemporary artistic outlook and each found their own significant place in the world of art. One of these prominent figures is Pierre Auguste Renoir, who played a leading role within the group and contributed to the establishment of Impressionism as an art movemont. Focusing on Renoir's depictions of child figures, this thesis will provide insight not only into his artistic themes but also into his life, his position within Impressionism, and the internal conflicts he experlenced. Renoir, also known as a 'figure painter,' approached child figures from distinct perspectives. He continued to depict children both during his Impressionist period and later during his transition to the classical style, showcasing an unyielding dedication to portraying them. Renoir's child-related artworks hold a significant place among his body of work and are widely regarded as some of his most important creations. His deep affection for children, his portrayal of purity and simplicity through them in his paintings, and his consistent inclusion of child subjects in his oeuvre make him one of the foremost painters among Impressionists to focus on children. In conclusion, the exploration of Renoir's child-themed artworks not only sheds light on the artist's distinct affection for this subject but also underscores the significance of this theme in his overall artistic narrative.