Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde hava kirlenmesinin EDMS modeli ile belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of air pollution in Denizli organized industrial region by EDMS model
- Tez No: 84551
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜCAATTİN KIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
VI ÖZET DENİZLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ'NDE HAVA KİRLENMESİNİN EDMS MODELİ İLE BELİRLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada, Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde meydana gelen endüstriyel hava kirliliği düzeyi bir hava kalitesi modeli olan EDMS kullanılarak hesaplanmıştır. Bu amaçla, Bölge'de bulunan fabrikalarda anket çalışması yapılmış ve 99 üretim biriminden cevap alınmıştır. Anket çalışmasında, üretim birimlerinin kullandıkları yakıt ve yakma sistemlerinin özelliklerini, emisyon durumlarını, Bölge'deki ulaşım yoğunluğunu ve Bölge'deki hava kalitesi yönetimi hakkındaki bilgilerini belirlemeye yönelik sorular sorulmuştur. Yapılan anket çalışması sonucunda, fabrikaların çoğunun baca gazı denetim sistemine sahip olmadıkları belirlenmiştir. EDMS Modeli ile elde ettiğimiz sonuca göre, Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde, yılda, 7036 ton parçacık madde, 6153 ton kükürt dioksit, 2843 ton karbon monoksit, 1318 ton azot oksit ve 410 ton hidrokarbon açığa çıkmaktadır. Çalışma sonucunda; üretim birimlerinin kullandıkları yakıt özelliklerini iyileştirmeleri ve temiz, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya başlamaları, yakma sistemlerini geliştirmeleri, sistem içerisinde ısı tasarrufu ve atık ısı kullanımı ile hava kirletici madde miktarlarını azaltmaları ve gereken durumlarda hava kirliliği denetim sistemlerini uygulamaları gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION AND EVALUATION OF AIR POLLUTION IN DENİZLİ ORGANIZED INDUSTRIAL REGION BY EDMS MODEL In this study, the level of industrial air pollution originated from Denizli Organized Industrial Region was calculated by using of EDMS which is an air quality model. For this purpose a questionnaire was prepared and information from 99 production units was collected. The questionnaire included questions about not only the characteristics of fuel and burning systems which are in use in these production units, but also emission levels, traffic density and air quality management in the industrial region. From the answers to this questionnaire, it was determined that most of these production units did not have flue gas control systems. By loading the data from the questionnaire to the EDMS Model, the annual amounts of air pollutants produced in Denizli Organized Industrial Region were calculated as approximately 7036 tons of particulate matter, 6153 tons of sulfur dioxide, 2843 tons of carbon monoxide, 1318 tons of nitrogen oxides and 410 tons of hydrocarbons. As a result of this study, it is concluded that in order to decrease the amount of air pollutants, the production units should improve the characteristics of the fuel they are using, start to use clean, new and renewable energy sources, improve burning systems, reduce heat consumption and reuse waste heat. Furthermore, they should also use air pollution control systems when needed.