Atom numarası 69'dan küçük bazı elementlerin L2, L3 alt kabuk ve M kabuğuna ait ışınımsal boşluk dağılımlarının ölçülmesi
Measurement of radiative vacancy distributions for the L2, L3 subshell and M shell of some elements with atomic range small from 69
- Tez No: 84550
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI ÖZET Bu tezde, Si(Li) katıhal dedektörü ve Am-241 nokta kaynağı kullanılmıştır. K X-ışını şiddet oranları, atom numarası 69'dan küçük bazı elementler için ölçülmüştür. Buna bağlı olarak K tabakasından L2, L3 alt tabakalarına ve M tabakasına olan ışımalı boşluk geçiş ihtimaliyetleri hesaplanmıştır. Ek olarak da K tabakası floresans verim değerleri, ışımalı boşluk geçiş ihtimaliyetleri kullanılarak hesaplanmıştır. K tabakasından L2, L3 alt tabakalarına ve M tabakasına olan ışımalı boşluk geçiş ihtimaliyetleri teorik olarak da hesaplanmıştır. 30 ile 68 arasında olan ölçülememiş bazı atom numaraları için interpolasyon metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this thesis, Si(Li) solid-state detector and Am-241 point source were used. K X-ray intensity ratios were measured for some elements which are smaller than atomic number 69. Therefore, radiative vacancy transition probabilities were calculated from K shell to the L2, L3 subshells and M shell. In addition, K shell fluorescence yield values were determined by using radiative vacancy transition probabilities. Also, radiative vacancy transition probabilities from K shell to the L2, L3 subshells and M shell were determined theoretically. In this research, theoretical and experimental radiative vacancy transition probablities have been compared since this work has not been done for above mentioned atomic number elements. Interpolation method has been used for some unmeasured atomic numbers which are among the 30 and 68.