Ortognatik cerrahi sonrasında proksimal segmentin aksiyel sagittal ve koronal düzlemdeki rotasyonunun maksimum ağız açıklığı ve mandibulanın lateral sınır hareketlerine etkisinin incelenmesi
The effect of rotation of the proximal segment in the axial sagittal and coronal planes on maximum mouth opening and lateral border movements of the mandible after orthognathic surgery
- Tez No: 845518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ŞENOL GÜVEN, ÖĞR. GÖR. ABDULLAH ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; sınıf II veya sınıf III dentofasiyal deformite nedeniyle, üç boyutlu sanal planlama kullanılarak gerçekleştirilen çift çene cerrahisi sonrası, i) kondil ve proksimal segmentte gözlemlenen hareketlerin, bilgisayarlı tomografi (BT) ve üç boyutlu (3B) modeller yardımı ile değerlendirilmesi ve ii) bu hareketlerin maksimum ağız açıklığı (MAA) ve mandibulanın lateral sınır hareketleri ile ilişkisinin tespitidir. Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışma, eş zamanlı üst çenede Le Fort 1 osteotomi, alt çenede bilateral sagittal split ramus osteotomisi (BSSRO) uygulanan, manuel teknikle kondilin pozisyonlandırıldığı otuz yedi hastanın verilerinden oluşturulmuştur. Çalışmamızda ameliyat tarihinden bir hafta önce (T0) ve ortalama altı ay sonra (T1) elde edilen BT verileri NemoFAB (Nemotec S.L., Madrid, İspanya) yazılımına aktarılarak aksiyel, sagittal ve koronal kesitlerde görüntüler ve üç boyutlu rekonstrüksiyon elde edilmiştir. Aksiyel kesitte kondilin, sagittal ve koronal kesitte ise proksimal segmentin hareketinin tespiti için oluşturulan düzlemlerin yardımı ile ölçümler gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümler hastaların sağ ve sol tarafı için ayrı ayrı hesaplanmıştır. MAA ve mandibulanın lateral sınır hareketlerinin tespiti için T0 ve T1'de elde edilen ortognatik cerrahi klinik muayene formlarından yararlanılmıştır. Çalışmamızda aksiyel kesitte sağ kondilde anlamlı düzeyde 2° laterale rotasyon tespit edilmiştir. Proksimal segment için sagittal kesitte ortalama 0,48°, koronal kesitte ortalama 0,27°-0,2 mm rotasyon tespit edilmiştir. Ancak bu rotasyonlar klinik olarak MAA ve lateral sınır hareketlerini anlamlı şekilde etkilememiştir. Sonuç olarak manuel pozisyonlandırma yöntemi ile kondil ve proksimal segment, çift çene cerrahisi sonrası ameliyat öncesindeki pozisyonuna yakın konumlanmaktadır. Üç boyutlu sanal planlama teknolojisi ile cerrahi hareketlerin görselleştirilmesi, kemik interferenslerinin öngörülmesi, kondil ve proksimal segmentin stabil pozisyonuna katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aims of this thesis are i) to evaluate the movements observed in the condyle and proximal segment with the computed tomography (CT) and three-dimensional (3D) models and ii) to determine the relationship between these movements and maximum mouth opening (MMA) and lateral border movements of the mandible after double jaw surgery using three dimensional virtual planning for class II or class III dentofacial deformity. This retrospective study analyzed the data from thirty seven patients who underwent simultaneous Le Fort 1 osteotomy and BSSRO, in which the condyle was positioned by manual technique. CT data obtained one week before (T0) and six months after (T1) surgery was transferred to NemoFAB software (Nemotec S.L., Madrid, Spain) to obtain images and three-dimensional reconstructions in axial, sagittal, and coronal sections. Measurements were performed with the planes created to determine the movement of the condyle in the axial section and the proximal segment in the sagittal and coronal sections. These measurements were calculated separately for the right and left sides of the patients. Orthognathic surgery clinical examination forms obtained at T0 and T1 were used to determine the lateral border movements of the mandible and MAA. In our study, a statistically significant 2° lateral rotation of the right condyle was detected in the axial section. An average rotation of 0.48° in the sagittal section and 0.27°-0.2 mm in the coronal section was determined for the proximal segment. However, these rotations did not significantly affect the MAA and lateral border movements clinically. As a result, with the manual positioning method, the condyle and proximal segment are positioned close to the preoperative position after double jaw surgery. Visualization of surgical movements and prediction of bony interferences via three dimensional virtual planning technology contribute to the stable position of the condyle and proximal segment