Diyabet tanılı oral antibiyotik kullanan sepsis nedeniyle yoğun bakıma yatan hastaların mortalite ve morbidite ilişkisi
The relationship to mortality and morbidity of patients with diabetes using oral anti-diabetic and intensive care due to sepsis
  1. Tez No: 845548
  2. Yazar: NECLA GÜNGÖRLER ELİAÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER PEKKOLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetli hastalarda oral antidiyabetiklerle önceden uygulanan tedavinin sepsise bağlı morbidite ve mortalite üzerine etkisini araştırmak. Yöntem: Bu çalışmada 1 Temmuz 2017 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında 3. basamak yoğun bakım ünitesinde sepsis nedeniyle tedavi gören 18-90 yaş arası Tip 2 diyabetli hastalar retrospektif olarak değerlendirilecektir. Hastaların daha önce kullandıkları oral antidiyabetik ilaçlara göre mortalite ve morbidite analiz edilecektir. Bulgular: Çalışmaya 51'i erkek (%43,7) ve 75'i kadın (%56,3) olmak üzere 126 hasta dahil edildi. Hastaların glukoz değerleri ortancası 252,5 (73,0-542,0) mg/dL, HbA1c değerleri ortancası %8,4 (6,1-13,1) olarak belirlendi. Mekanik ventilatöre bağımlı hasta sayısı %75,4 olurken, en sık kullanılan antibiyotik kombinasyonu vankomisin (%73) ve meropenem (%61,9) oldu. Hastaların en sık kullandıkları oral antidiyabetikler sırasıyla; Metformin + DPP4-i 28(%22,2), Metformin + SGLT2 İnhibitörü 23(%18,3), Metformin + DPP4-i + SGLT2 İnhibitörü 25(%19,8), Metformin 18(%14,3), Metformin + sülfonilüre 10 (%7,9) , Metformin+ DPP4-i + sülfonilüre 9(7,1%). Hastaların ortanca prokalsitonin değerleri metforminde 3,4 μg/L, metformin + DPP4-i'de 1,7 μg/L, metformin + SGLT2 inhibitörlerinde 1,2 μg/L, metformin + DPP4-i + SGTL2 inhibitörlerinde 2,2 μg/L idi. .
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of pre-existing treatment with oral antidiabetics on sepsis-related morbidity and mortality in patients with type 2 diabetes. Method: In this study, patients with Type 2 diabetes between the ages of 18-90 treated for sepsis in the tertiary intensive care unit between July 1 2017 and December 31 2022 will be retrospectively evaluated. Based on the oral antidiabetic medications used by the patients previously, mortality and morbidity will be analyzed. Results: The study involved 126 patients, with 51 of them being males (43.7%) and 75 being females (56.3%). The median level of glucose values of the patients was 252.5 (73.0- 542.0) mg/dL, and the median level of HbA1c values was 8.4% (6.1- 13.1). The number of patients dependent on mechanical ventilators was 75.4%, the most common antibiotic combination was vancomycin (73%) and meropenem (61.9%). The most frequently used oral antidiabetics by the patients are, respectively; Metformin + DPP4-i 28(22.2%), Metformin + SGLT2 Inhibitor 23(18.3%), Metformin + DPP4-i + SGLT2 Inhibitor 25(19.8%), Metformin 18(14.3%), Metformin + sulfonylurea 10 (7.9%), Metformin+ DPP4-i + sulfonylurea 9(7,1%). The median procalcitonin values of the patients were 3.4 μg/L in metformin, 1.7 μg/L in metformin + DPP4-i, 1.2 μg/L in metformin + SGLT2 inhibitors, and 2.2 μg/L in metformin + DPP4-i + SGTL2 inhibitors.