Laparoskopik kolesistektomilerde magnezyum sülfat kullanımının desfluran tüketimi, derlenme ve postoperatif analjezi üzerine etkileri
The effects of magnesium sulphate on desflurane requirement, early recovery and postoperative analgesia in laparascopic cholecystectomy
- Tez No: 845547
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Magnezyum son yıllarda, anestezi uygulamalarında dikkat çeken bir ajan olmaya başlamıştır. Çeşitli çalışmalarda, anestezi idamesine magnezyumun eklenmesi ile anestezik ilaçların potansiyalize olduğu ve kullanılan anestezik madde miktarında azalma sağlandığı gösterilmiştir. Çalışmamızda, desfluran ve remifentanil ile uygulanan dengeli anestezide magnezyum kullanımının hipnotik ilaç tüketimi, derlenme ve postoperatif analjezi üzerine etkileri araştırıldı. ASA I-II, 20–70 yaş, laparoskopik kolesistektomi planlanan 60 hasta çalışmaya alındı. Anestezi indüksiyonu öncesi Grup I'e 100 ml salin içerisinde 40 mg/kg %15'lik MgSO4 15 dakikada, sonrasında 10 mcg/kg/saat hızında infüzyon başlandı. Grup II'ye sadece salin infüzyonu yapıldı. Anestezi indüksiyonu propofol, remifentanil ve vekuronyum, idamesi %3-6 desfluran, %40 O2/hava ve remifentanil infüzyonu ile sağlandı. BIS değeri 40-60 arasında olacak şekilde desfluran titrasyonu yapıldı. Cerrahinin bitiminde ilaçlar sonlandırılarak tüketilen miktarlar, BIS 70 olana kadar geçen süre, spontan soluma, göz açma ve ekstübasyon zamanı kaydedildi. Postoperatif derlenme Aldrete skorlaması ile yapıldı. Operasyon sonrası hastalara morfin içeren HKA cihazı bağlandı. VAS skoru, idrar retansiyonu, bulantı-kusma ve kaşıntı gibi yan etkiler ve re-entübasyon kaydedildi. Demografik veriler ve operasyon süreleri benzer bulundu. Anestezi indüksiyonu öncesi, çalışma ilaçlarının infüzyonu süresince OAB ve KAH gruplar arasında farklılık göstermezken, BIS değerleri Grup I'de anlamlı olarak düşüktü. Anestezi indüksiyonunda kullanılan propofol ve operasyonda tüketilen desfluran miktarı Grup I'de anlamlı olarak azdı. BIS değerinin 70 olma süresi, spontan solunum, göz açma ve ekstübasyon süreleri açısından farklılık gözlenmedi. Modifiye Aldrete skorlaması Grup I'de anlamlı olarak daha düşük bulundu. Postoperatif dönemde OAB, KAH ve solunum sayısı değerleri her iki grupta benzerdi. VAS skorları ve total morfin tüketimi Grup I'de anlamlı olarak düşüktü. Postoperatif yan etkiler açısından farklılık gözlenmedi. Grup I 'de 4 hastada re-entübasyon gereksinimi oldu. Bu çalışmada, intraoperatif dönemde kullanılan magnezyum sülfat infüzyonunun, indüksiyonda kullanılan propofol miktarını, desfluran tüketimini ve postoperatif morfin gereksinimini azalttığı, ancak derlenme süresini geciktirdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: we evaluated the effects of magnesium sulphate infusion on anesthetic requirement, early recovery and postoperative analgesia in desflurane-remifentanil-based, balanced anaesthesia. Methods: 60, ASA (American Society of Anesthesiologists) group 1-2 patients who were scheduled for laparoscopic cholecystectomy were randomly divided into two groups. Before anesthesia, the magnesium-treated group (n = 30) received a 15 min infusion of 40 mg/kg of magnesium sulphate followed by 10 mg/kg/h by continuous i.v. infusion during the operation. The same volume of isotonic saline was administered to the control group (n = 30). Anesthesia was induced with propofol, remifentanil and vecuronium, and maintained with desflurane 3-6%, O(2)/air and remifentanil infusion. Desflurane was titrated to maintain BIS (bispectral index) values of 40-60. The times from cessation of anesthesia to spontaneous breathing, eye opening, extubation, reaching BIS 70, and Aldrete scores were recorded. After surgery, patients received a patient-controlled, morphine analgesia device. Results: demographic variables were similar. During the 15 min infusion of magnesium sulphate, the BIS value was significantly lower in the magnesium sulphate-treated group.