Gerichtliche entscheidungsfindung aufgrund künstlicher intelligenz – verfassungsrechtliche grenzen im deutschen recht
Yapay zekayla verilen mahkeme kararlarının alman anayasa hukukunda sınırları
  1. Tez No: 845554
  2. Yazar: BÜŞRA NUR KODAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANS PHILIP KUNIG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gelişen teknoloji ile yapay zeka sistemleri her geçen gün hayatımıza daha fazla entegre olmaktadır. Günlük hayatta olduğu gibi hukuk sisteminin işleyişinde de yapay zeka sistemlerinden faydalanılmaktadır. Hukuk alanında kullanımı giderek artan yapay zekanın Alman mahkemelerinde karar verme yetkisi olarak kullanılması ihtimali, bu durumun mevcut Alman Temel Kanunu ile uyumlu olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. Bu konuyu Alman hukuku açısından ele alırken öncelikle Alman hukukundaki mevcut anayasal düzenlemelerin incelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada incelenen sorunun cevabı mevcut Alman anayasası ve Alman anayasasına yapılan yorumlar bağlamında araştırılmıştır. Temel Kanun'da düzenlenen temel haklar, demokratik devlet anlayışı, yargı ve hakimlerin bağımsızlığı ilkeleri üzerine yapılan araştırmaya göre; Yapay zeka sistemlerinin Alman mahkemelerinde hakim olarak mahkeme kararları vermesi halinde, başta anayasal düzenlemeler olmak üzere yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulacak. Ancak uygulanabilir anayasal düzenlemeler incelenirken, anayasada güvence altına alınan temel hakların özünün ihlal edilmemesi gerektiği dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
With developing technology, artificial intelligence systems are becoming more integrated into our lives day by day. As in daily life, artificial intelligence systems are used in the functioning of the legal system. The possibility that artificial intelligence, which is increasingly used in the field of law, will be used as a decision-making authority in the courts of German law raises the question of whether this situation will be in accordance with the current German Basic Law (Grundgesetz). In order to examine this problem according to German law, first of all, the current constitutional arrangements in German law should be examined. For this reason, the answer to the question examined in the thesis was researched in the context of the current Basic Law and the reasoned and explained laws written regarding the Basic Law. According to the research, according to the principles of fundamental rights, democratic understanding of the state, independence of the judiciary and judges regulated in the Basic Law, new regulations, especially constitutional regulations, are needed if artificial intelligence systems will make court decisions as judges in German courts. However, in the constitutional arrangements to be made, it will also be necessary to take into account the fact that the essence of the basic rights guaranteed in the constitution cannot be touched.