Yetişkin kent halkının belediyelerin serbest zaman etkinliklerinin uygulanması ve rekreasyonun yaşam kalitesini arttırmadaki etkisine ilişkin görüşleri
The opinions of the urban adult population on performing the recreation activities and their effect on raising people's life qualities
  1. Tez No: 845563
  2. Yazar: İSMET ALTAY SÜPÜRGECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yerel yönetimlerin, vatandaşların istek ve taleplerine duyarlı olmaları, halkın beğeni ve memnuniyetini kazanmaları belediye yönetimleri için önemli bir durumdur. Araştırmanın belediyeler açısından, kentte yaşayanların belediyenin sunmuş olduğu hizmetler ile ilgili görüşleri, bu hizmetlerden memnuniyet veya memnuniyetsizliği ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi, hizmeti sunan belediyelerin rekreasyonel etkinliklerinin arttırılmasında ve halkın talepleri doğrultusunda yol göstermesi bakımından önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın evrenini Hayrabolu, Lüleburgaz, Eyüp, Vize ilçeleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu ilçelerde yaşayan 1697 bireyden oluşmuştur. Araştırma verileri geliştirilen“Memnuniyet Anket Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Anket iki bölümden oluşmakta; ilk bölümde katılımcıların sosyo-ekonomik özelliklerini belirlemek amacıyla oluşturulmuştur. İkinci bölümde ise, fiziksel yeterlilik, hizmetin etkin ve güvenilirliği, personel memnuniyetini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Araştırmada veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edilip değerlendirilmiş ve frekans dağılımı, yüzde oranları dağılımı ile incelenmiştir. Araştırmadaki veriler istatistiki testlerden Mann-Whitney U testi ile Kruskal-Wallis testleri ile test edilerek çıkan sonuçlar yorumlandı. Araştırmada likert maddelerine ilişkin Cronbach Alpha 0,957 olarak elde edilmiştir. Ölçeğin faktör analizinin yapılmasının uygun olduğu ve fiziksel yeterlilik, hizmetin etkin ve güvenilirliği, personel yeterlilik boyutlarında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulgularından katılımcıların, çoğunlukla kadın katılımcıların, işçi ve ev hanımı, geliri 2001-2700 düzeyde olduğu; çoğunluğunun kültürel etkinlikler, fiziksel ve sportif etkinliklere katıldığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan tüm bireylerin memnuniyet alt boyutlarında cinsiyet değişkenine göre bir farklılık görülmemiştir. Bireylerin medeni durumuna bakıldığında; bekar katılımcıların evli katılımcılara göre daha memnun olduğu, Eyüp ve Lüleburgaz ilçelerinde yaşayan halkın Hayrabolu ve Vize ilçelerinde yaşayanlara göre daha memnun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an important situation to be sensitive towards citizen's needs and demands and get public's regard on pleasure for the municipals authorities. It is thought than this study will contribute to the municipal suppliers in leading about the citizens opinion relaled to services of municipal, determination of pleasures or displeasure about these service and increasing of recreationol activies service in terms of municipals. This study was carried out with the participation of 1697 residents who lives Hayrabolu, Lüleburgaz, Eyüp, Vize cities and the main data was collected by“Memnuniyet Anket Formu”(Pleasure Questionaire Form) by Süpürgeci. The survey was consisted of 2 parts. The first part aimed at the determination of demographical features. In second part of the survey, determination of physical efficiency, service reability and personal pleasure were aimed. In the research, the frequency and percentage distribution of the data is analized and assessed by SPSS 20,0 package program. In the research the results were interpreted by Mann- Whitney U and Kruskal-Wallis test. The Cronchbach related to Likert materials was found as Alpha 957 in research. The Likert was approved that the factor analysis should be carried out and showed that there were significant differences according to the physical efficiency, service reliability and personal pleasure. According to the findings of the study, it was found that majority of female participants, as worker and house wife, had an income level of 2001-2700; most of them participated in physical and sports activities. In the study, there was no difference in satisfaction sub-dimensions of all participants according to the gender variable. In view of marital status of the participants; the single participants were more satisfied than the married participants, and it was concluded that the people living inthe districts of Eyüp and Lüleburgaz were more satisfied than those living in districts of Hayrabolu and Vize.