Teknik resimdeki TS'lerin DIN ve EN'ler ile karşılaştırılması
Comparison of Turkish standards with DIN and EN about technical drawing
  1. Tez No: 84557
  2. Yazar: BUKET MORALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET RENDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
VII ÖZET Son yıllarda tüm Avrupa ülkelerinin EN'lere geçmesi ile Avrupa Birliğine girmeyi planlayan ülkemiz de Avrupa standardlannı (EN) kabul etmiş bulunmaktadır. Günümüzde TSE'nin de (Türk Standardlan Enstitüsü) tüm çalışmaları bu yönde yoğunlaşmış ve EN'ler Türkçe'ye çevrilmeye başlanmıştır. Bu tez çalışmasında; teknik resim kurallarını içeren ve yürürlükte olan DİN, EN ve TS'ler ele alınmıştır. Bu standardlardaki yenilikler, yürürlükten kaldırılan standardlarla karşılaştırılarak incelenmiştir. Aynı zamanda Avrupa ülkeleri tarafından kabul edilen ve yaygın olarak kullanılan Avrupa standardlannın Türk standardlan ve Alman standardlan ile arasındaki farklar ve benzerlikler ortaya konmuştur. Bu standardlar seçilirken teknik resim kurallanna uygun kağıt boyutlannı ve katlama şekillerini, çizgi ve yazı karakterlerini ve makina elemanlannı (vida, cıvata, kama, dişli çark, rulman, kopilya vb.) içeren konular öncelikli olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
vnı ABSTRACT While the Europe countries accept the European Standards (EN) in the last years, Turkey, which has decided to enter into European Economic Community, also accepted the EN. Today Turkish Standardization Institute started to translate all European Standards (EN). In this thesis, it is taken charge of the rules of technical drawing and German Standards (DIN), European Standards (EN) and Turkish Standards (TS) those are in the validity. It is compared the renovation of the given standards above and the standards those are not in the validity. In addition, it is stated not only the differences but also the similarities among the European Standards, Turkish Standards and German Standards. While the standards are chosen espicially it is taken charge of such subjects that contains the paper dimensions, the type of pleating, the written article characters and the machine elements ( screw, joint, dagger, sprocket, bearing, etc. ) which obey the rules of technical drawing.