Sosyoekonomik ve finansal faktörlerin sigorta talebi üzerindeki etkisi
The impact of socioeconomic and financial factors on insurance demand
- Tez No: 845572
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında, OECD üyesi ülkelerde 2011–2020 yılları arasında sigorta talebi ile sosyoekonomik ve finansal faktörler arasındaki ilişki incelenmiştir. Bağımlı değişkenin sigorta brüt prim miktarı olduğu çalışmada, bağımsız değişkenler makroekonomik, finansal ve sosyal faktörler olmak üzere üç grup altında toplanmıştır. Panel analiz sonuçları, bütün bağımsız değişkenlerin ve sabit parametrenin bağımlı değişken ile anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Ampirik sonuçlar doğrultusunda OECD ülkelerinde gelir, kamu harcamaları, emeklilik harcamaları, finansal gelişme, sigorta pazar payı, eğitim düzeyi ve doğumda beklenen yaşam süresinin sigorta talebi ile pozitif ilişkide olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, finansal gelişmişliğin OECD ülkelerinde sigorta talebinin lokomotifi olduğu ve talebi belirleyen en önemli faktör olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the relationship between insurance demand and socioeconomic and financial factors in OECD member countries between 2011 and 2020. In the study where the dependent variable is the gross insurance premium amount, the independent variables are categorized under three groups as macroeconomic, financial and social factors. Panel analysis results reveal that all independent variables and the fixed parameter are significant with the dependent variable. According to the empirical results; income, public expenditures, pension expenditures, financial development, insurance market share, education level and life expectancy at birth are positively related to insurance demand in OECD countries. In addition, it is concluded that financial development is the locomotive of insurance demand and is the most important determining factor in OECD countries.