Yöneticinin karanlık kişilik özellikleri ve nepotizm arasındaki ilişki
Relationship between the dark side of personality and the nepotism
- Tez No: 845571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Turizm, İşletme, Psychology, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma ile yöneticilerde bulunan karanlık kişilik özellikleri ile nepotizm(işe almada kayırmacılık, terfide kayırmacılık ve işlem kayırmacılığı) arasında bir ilişkinin olup olmadığı ve karanlık kişilik özelliklerinden makyavelizm, psikopati ve narsizmin nepotizmi nasıl etkilediğinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında nepotizm ve yöneticinin karanlık kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla anket tekniğinden yararlanılarak veriler elde edilmiştir. Erzurum ili Palandöken Kayak Merkezinde faaliyet gösteren yıldızlı otellerde çalışan personelden toplanan 181 geçerli veri analize dâhil edilmiştir. Makyavelizmin, terfi (r= 0,616, p=0.000) ve işe alma süreçlerinde kayırmacılığı (r= 0,698, p=0.000) anlamlı ve olumlu olarak etkilediği tespit edilmiştir. Narsizmin, terfi (r= 0,421, p=0.000) ve işe alma süreçlerinde kayırmacılığı anlamlı ve olumlu olarak etkilediği görülmüştür. Çalışanların algıları ile ilgili yapılan araştırma sonucunda elde edilen verilere yapılan analizler sonucunda; yöneticilerin makyavelist ve narsist kişilik özelliklerinin işe alım ve terfi süreçlerinde kayırmacı uygulamalarını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between dark personality traits in managers and nepotism (favoritism in hiring, favoritism in promotion, and procedural favoritism), as well as to explore how Machiavellianism, psychopathy, and narcissism, which are dark personality traits, impact nepotism. To measure the relationship between nepotism and the manager's dark personality traits, data were obtained using a survey technique within the scope of the research. A total of 181 valid responses were collected from employees working in star-rated hotels in the Palandöken Ski Resort in Erzurum province and included in the analysis. It was found that Machiavellianism significantly and positively influenced promotion (r= 0.616, p=0.000) and favoritism in the hiring processes (r= 0.698, p=0.000). Similarly, narcissism was observed to significantly and positively affect promotion (r= 0.421, p=0.000) and favoritism in the hiring processes. Through the analysis of the data obtained from the research on employees' perceptions, it was revealed that managers with Machiavellian and narcissistic personality traits tend to increase favoritism practices in the hiring and promotion processes.