Tekno-milliyetçilik ve keskin güç bağlamında Çin'in Dijital İpek Yolu
China's Digital Silk Road in the context of techno-nationalism and sharp power
- Tez No: 845640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dijital İpek Yolu (DİY), Çin'in bağlantılılığı artırmayı, kalkınmayı teşvik etmeyi ve Çin'in teknolojik hakimiyetini genişletmeyi amaçlayan Kuşak ve Yol Girişimi (KYG)'nin kilit bir bileşenidir. DİY, Çin tarafından stratejik hedeflerine ulaşmak ve tekno-milliyetçi gündemini ilerletirken küresel dijital ekonomi üzerinde etkili olmak için bir araç olarak görülmektedir. Bununla birlikte, DİY'in başarısına veri egemenliği, siber güvenlik ve Çin'in teknolojiyi keskin bir güç ve dijital otoriterlik için kullanma riski gibi endişeler de dahil olmak üzere tartışmalar eşlik etmiştir. Bu tez, Çin'in Dijital İpek Yolu girişimini tekno-milliyetçilik ve keskin güç bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çin'in stratejik teknoloji kullanımı ve manipülatif taktiklerinin küresel güç dengesini nasıl yeniden şekillendirebileceği, demokratik normlara nasıl meydan okuyabileceği ve uluslararası ilişkileri nasıl etkileyebileceği araştırılacaktır. Teknoloji firmaları arasında artan rekabet ve jeopolitik gerilimler göz önüne alındığında, DİY'in sonuçlarını keskin güç ve tekno-milliyetçilik bağlamında ele almanın önemli olduğu görülmektedir. Bu çalışma, Çin'in tekno-milliyetçi politikalarının ve keskin güç kullanımı stratejisinin sonuçlarını analiz ederek, küresel rekabetin değişen dinamiklerinin ve dijital otoriterliğin yükselişiyle ilişkili potansiyel risk ve fırsatların daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Digital Silk Road (DSR) is a key component of China's Belt and Road Initiative (BRI), which aims to increase connectivity, promote development and expand China's technological dominance. The BRI is seen by China as a means to achieve its strategic goals and influence the global digital economy while advancing its techno-nationalist agenda. However, the success of the DSR has been accompanied by controversy, including concerns over data sovereignty, cybersecurity, and the risk of China using technology for sharp power and digital authoritarianism. This thesis aims to examine China's Digital Silk Road initiative in the context of techno-nationalism and sharp power. It will explore how China's strategic use of technology and manipulative tactics can reshape the global balance of power, challenge democratic norms and influence international relations. Given the increasing competition among technology firms and geopolitical tensions, it is important to consider the consequences of DIY in the context of sharp power and techno-nationalism. By analyzing the consequences of China's techno-nationalist policies and its strategy of the use of brute force, this study aims to contribute to a better understanding of the changing dynamics of global competition and the potential risks and opportunities associated with the rise of digital authoritarianism.