1 Mart Tezkeresi'nin Türkiye'de yaratığı kırılma algısı
The perception of the breakthrough created by the 1 March Decision in Turkey
- Tez No: 845641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL USTURALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Halk, egemenlik yetkisini belirli dönemlerde seçilmiş siyasi partilere ve bu partilerin belirlediği vekiller aracılığıyla kullanır. Halkın verdiği gücün, parti tarafından temsil edildiği gözlemlenmektedir. Bu durum, partilerin halka karşı sorumluluklarını beraberinde getirir. Sistemin kusursuz bir şekilde işlemesi için partilerin, vekiller üzerinde disiplin hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Bu sayede, üyelerin parti kararlarına aykırı davranmalarının önüne geçilmeye çalışılır. Ancak, bu sistematik düzenin kusurları zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, 1 Mart Tezkeresi vakasında, parti genel kararına aykırı bir şekilde hareket edilerek kararın önemli bir sayıda ret oyu alması dikkat çekicidir. Bu çalışmada, vekillerin partilerinin genel kararına aykırı karar almalarının nedenleri incelenecek ve iktidarın ve parlamenter sistemin gücüne rağmen tezkerenin reddedilmesinin gerekçeleri ortaya konacaktır. Çalışma, dönemin iktidar partisi AK Parti içindeki çatlamayı açıklamayı hedefleyerek, vekilleri etkileyen unsurları irdeleyecektir. Halkın tutumu, kamuoyu baskısı ve muhalefet partisi olan CHP'nin tutumları gibi faktörler de vekillerin kararları üzerinde etkili olmuştur. Bu vaka, Türkiye'deki demokratik sistemin işleyişine dair bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The public exercises its authority at specific intervals through elected political parties and the representatives designated by these parties. It is observed that the power granted by the people is represented by the party. This situation entails responsibilities of the parties towards the public. For the flawless functioning of the system, it is essential for parties to have disciplinary authority over their representatives. Thus, efforts are made to prevent members from acting contrary to party decisions. However, the flaws in this systematic order may occasionally surface. For instance, in the case of the 1st of March Resolution, it is noteworthy that the decision was rejected by a significant number of votes in defiance of the party's general decision. In this study, the reasons behind representatives making decisions contrary to their parties' general decisions will be examined. The justifications for the rejection of the resolution, despite the power of the government and the parliamentary system, will be elucidated. The study aims to elucidate the internal rift within the ruling AK Party during that period by exploring the factors influencing representatives. Factors such as public sentiment, public pressure, and the attitudes of the opposition party, the CHP, have also played a significant role in the decisions of the representatives. This case serves as an example of the functioning of the democratic system in Turkey.