Turizm öğrencilerinin hizmet verme yatkınlığının yaşam boyu öğrenme eğilimine etkisi: Van örneği
The effect of tourism students' tendency to provide services on lifelong learning tendency: Van example
- Tez No: 845639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAĞBETULLAH MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hizmet verme yatkınlığı bireylerin hizmet sunma konusunda elde ettikleri bilgileri uygulama istekliliği olarak ifade edilebilir. Bu istekliliğin kişinin gelişime açık olmasını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek için bu değişkenlerin incelenmesi gerekmektedir. Yaşam boyu öğrenme anlayışı, öğrenmenin zamansal ve mekânsal sınırlamalardan bağımsız olduğunu kabul eder ve öğrenme isteğinin her yerde gerçekleşebileceğini vurgular. Yaşam boyu öğrenme kişisel gelişimin sürekliliğini gösteren pozitif bir kavramdır. Bu araştırmanın amacı, turizm öğrencilerinin hizmet verme yatkınlığının yaşam boyu öğrenme eğilimine etkisini belirlemektir. Araştırma evrenini Van ilinde öğrenim gören, turizm öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmiş ve kolayda örneklem yöntemi seçilerek yedi farklı eğitim kurumdan veri alınmıştır. Araştırmada kullanılacak veriler anket ile toplanmıştır. Yüz yüze ve çevrimiçi anketler ile 408 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda hizmet verme yatkınlığı ile yaşam boyu öğrenme eğilimi arasında güçlü pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ilgililere yönelik öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Yaşam boyu öğrenme, hizmet verme yatkınlığı, turizm, Sayfa Sayısı : ix+93 Tez Danışmanı : Doç. Dr Sağbetullah Meriç
Özet (Çeviri)
The predisposition to provide service can be expressed as the willingness of individuals to apply the knowledge they have acquired about providing service. These variables need to be analysed in order to determine whether this willingness will affect the individual's openness to development. The understanding of lifelong learning recognises that learning is independent of temporal and spatial limitations and emphasises that the desire to learn can take place anywhere. Lifelong learning is a positive concept that shows the continuity of personal development. The aim of this study is to determine the effect of tourism students' service tendency on their lifelong learning tendency. The research population consists of tourism students studying in Van province. In the research, sample selection was made and data were taken from seven different educational institutions by choosing convenience sampling method. The data to be used in the research were collected by questionnaire. Data were collected from 408 participants through face-to-face and online surveys. As a result of the research, a strong positive relationship was found between service tendency and lifelong learning tendency. In line with the results obtained, suggestions for the relevant people were presented. Key Words : Lifelong learning, Service orientation, Tourism Quantity of Page x+123 x+120 x+12: : ix+93 Advisor : Assoc. Prof. Sağbetullah MERİÇ