Sekizinci sınıf öğrencilerinin yeni nesil matematik sorularına yönelik tutum, öz yeterlilik ve kaygıları ile LGS başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the correlation between eighth grade students' attitudes, self-efficacy and anxities towards new generation mathematics questions and their successes in high school transition examination
  1. Tez No: 845656
  2. Yazar: AHMET BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesi'nde, eğitim sistemindeki tüm sınavlar amacı, içeriği, soru tiplerine bağlı yapısı ve sağlayacağı yarar bakımından yeniden düzenlenmesi ve“yaratıcılık, iletişim, takım çalışması, eleştirel düşünme”becerilerini ölçecek şekilde tasarlanması hedeflemiştir. Ayrıca merkezi sınavların eğitim sistemi üzerindeki baskısını azaltmak da hedeflerden bir diğeridir. Bu hedefler doğrultusunda sekizinci sınıf öğrencilerinin ortaöğretime geçişte girdikleri merkezi sınav sisteminde değişikliğe gidilmiş Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kaldırılmış yerine Liseye Geçiş Sistemi (LGS) getirilmiştir. Bu değişikle sadece sınav sistemi değil aynı zamanda sınavda kullanılan soru tarzı da değişmiş ve yeni nesil matematik soruları eğitim sistemine girmiştir. Çalışmanın amacı sekizinci sınıf öğrencilerinin yeni nesil matematik sorularına yönelik tutumları, öz yeterlilikleri, kaygıları ile LGS matematik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Trabzon'da okuyan 8. sınıfta öğrencileri arasından LGS'ye girecek olanlardan amaçsal örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemlerine göre belirlenen 483 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama araçları olarak Kılcan (2021) tarafından geliştirilen“Yeni Nesil Matematik Sorularına İlişkin Tutum Ölçeği”, araştırmacı tarafından geliştirilen“Yeni Nesil Matematik Sorularına İlişkin Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Yeni Nesil Matematik Sorularına İlişkin Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin yeni nesil matematik sorularında ki başarılarını belirlemede 2022 LGS matematik netleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 24,0 paket programı kullanılmıştır. Sekizinci sınıf öğrencilerinin yeni nesil matematik sorularında bağımlı değişken olan başarısı ile bağımsız değişkenler olan (tutum, öz yeterlilik ve kaygı) arasında ilişki olup olmadığını belirlemek için Pearson Momentler Korelasyon Tekniği kullanılmıştır. Sekizinci sınıf öğrencilerinin yeni nesil sorulara yönelik tutum, kaygı ve öz yeterlilik bağımsız değişkenlerin, yeni nesil sorulardaki başarı üzerine etkisi çoklu regresyon analizi kullanılarak tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, sekizinci sınıf öğrencilerinin yeni nesil sorularına yönelik tutum ile başarı arası anlamlı bir ilişki olmadığı, öz yeterlilik ile başarı arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki olduğu, kaygı ile başarı arasında negatif yönlü güçlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerinin yeni nesil matematik sorularına yönelik tutum, öz yeterlilik ve kaygılarının bu soruların çözümdeki başarıları üzerindeki yordayıcı etkisi incelendiğinde; öz yeterliliğin pozitif yönlü güçlü bir yordayıcı, kaygının negatif yönlü güçlü bir yordayıcı olduğu fakat tutumun yordayıcı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 2023 Vision Document of the Ministry of National Education, the goal was to restructure all the exams in the education system in terms of their purpose, content, question types based structure and the benefits to provide, and to design them in a way to measure“creativity, communication, teamwork, critical thinking”skills. Another goal is to reduce the pressure of centralised exams on the education system. In line with these goals, the central exam system that eighth grade students take in transition to secondary education was changed and the Transition System from Elementary Education to Secondary Education was abolished and replaced by the High School Transition Examination (LGS). Following this change, not only the examination system but also the question types used in the exam changed and new generation mathematics questions entered the education system. The aim of the study was to examine the relationship between eighth grade students' attitudes, self-efficacy, anxiety and achievement towards new generation mathematics questions. In line with this purpose; correlational research desing, one of the quantitative research methods, was used. A sample of 483 students studying in the 8th grade in Trabzon during 2021-2022 school year, who were chosen from those who would take LGS (the High School Transition System ), through convenience sampling out of purposive sampling methods formed the study sample. The“Attitude Scale for Next Generation Mathematics Questions”developed by Kılcan (2021), the“Self-Efficacy Scale for Next Generation Mathematics Questions”and the“Anxiety Scale for Next Generation Mathematics Questions”developed by the researcher were used as data collection tools in the study.LGS (the High School Transition System) mathematics scores were exploited to identify the students' success in new generation mathematics questions. SPSS 24,0 package software was used to analyze the data obtained during the study. Pearson Moment Correlation Technique was used to determine whether there was a correlation between the dependent variable, eighth grade students' success in new generation mathematics questions, and the independent variables (attitudes, self-efficacy and anxieties). The impact of the independent variables, which are eighth grade students' attitudes, self-efficacy, anxieties towards new generation questions, on the success in new generation questions was determined using multiple regression analysis. According to the results of the research, there is no significant correlation between eighth grade students' attitudes towards the new generation questions and success, there is a strong positive correlation between self-efficacy and success, and there is a strong negative relationship between anxiety and success. In addition, when the predictive impact of students' attitudes, self-efficacy and anxieties towards new generation mathematics questions on their success in solving these questions is examined; we concluded that self-efficacy is a strong positive predictor, anxiety is a strong negative predictor, but attitude is not a predictor.