Liselere giriş sınavı beceri temelli yeni nesil matematik sorularına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri (Van ili örneği)
Teacher and student opinions on high school entrance exam skill-based new generation mathematics questions: Van province sample
  1. Tez No: 832150
  2. Yazar: ONUR KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Özet, Ülkemizde öğrencilerin PISA, TIMSS gibi uluslararası sınavlarda matematik başarılarının düşük olduğu ve geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Uluslararası sınavlardan elde edilen düşük puanlar öğrencilerin beceri temelli sorulara alışık olmadıklarını ve gerçek hayat durumlarını matematiksel olarak ifade etmede zorlandıklarını göstermektedir. Bu sorunun çözümü için öğrencilerin beceri temelli yeni nesil sorularla daha fazla karşılaşması sınav sisteminin ve ders kaynaklarının beceri temelli yeni nesil sorulara göre yeniden hazırlanması gibi çalışmalar yapılmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim yılında Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi olarak uygulanan TEOG sınavının yerini, Liselere Giriş Sınavı (LGS) olarak adlandırılan yeni bir sınav sistemi almıştır. Bu araştırmanın amacı liselere giriş sınavı (LGS) beceri temelli yeni nesil matematik sorularına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini almak, incelemek ve uygun çözüm yolları sunmaktır. Bu çalışmada, halk arasında“yeni nesil soru”olarak ifade edilen, LGS beceri temelli matematik problemlerinin öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Van ilinde, farklı okullarda görev yapan 40 ortaokul matematik öğretmeni ve farklı okullardaki 400 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Yapılan araştırma nitel ve nicel bir araştırma olup bu araştırmada olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından uzman görüşleri dikkate alınarak yapılandırılmış görüşme formları ve anket çalışması uygulanmıştır. Öğretmenlere yönelik yapılan görüşme formunda elde edilen veriler içerik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Öğretmen ve öğrencilere yönelik yapılan anket çalışmalarında betimsel analiz yöntemi kullanılarak bulguya ulaşılmıştır. Verilerin analizi aşamasında, frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenler öğrencilerin beceri temelli yeni nesil matematik sorularını anlamada ve yorumlamada güçlük yaşadıklarını belirtmişlerdir. Öğrencilere yönelik yapılan çalışmada da öğrencilerin beceri temelli soruları çözmede güçlük yaşadıkları görülmüştür. Öğretmenler, ders kitaplarının beceri temelli sorularla ilgili etkili bir rehberlik sağlamada yeterli olmadığını düşünme eğiliminde olduklarını göstermiştir. Öğrencilerin beceri temelli soruları çözerken yeterli hazırbulunuşluğa sahip olmadığı gözlemlenmiştir. Öğretmenlerin birçoğu soruların güçlük düzeyinin yüksek olmasından dolayı ayırt ediciliğinin olmadığını ve öğrencilerde kaygı düzeyini artırdığını ifade etmişlerdir. Öğrencilerde kitap okuma alışkanlığı ve düzenli ders çalışma gibi başarıyı artıracak önemli etkenler araştırılmıştır. Ayrıca öğrencilerde örnek soru çözümü ve ek kaynak ihtiyacı ile ilgili çalışmalar yapılmış olup bu çalışma sonucunda bazı bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that students' mathematics achievement in international exams such as PISA and TIMSS is low and it is used for their departments. Low scores from international exams indicate that students are accustomed to skill bases and have difficulty expressing their real-life situations conservatively. In order to solve this research, students were faced with new generation skills based questions more, exam administration and using the lessons were made like re-preparing them according to skill-based new generation conditions. The place of the TEOG exam, which was applied as the Transition System from Basic Education to Secondary Education in the 2017-2018 academic year, became a temporary new exam system as the High School Entrance Exam (LGS). For this purpose, it is to take the opinions of teachers and students, examine and offer appropriate solutions to the new generation mathematics questions based on skills in the high school entrance exam (LGS). In this context, it is expected that LGS skill-based mathematics problems, which are expressed as“new generation questions”among the public, will be examined according to the views of teachers and students. The study group of the research consisted of 32 secondary school mathematics teachers working in different schools and 210 eighth grade students in different schools in the province of Van in the 2022-2023 academic year. The research is a qualitative and quantitative research, and a phenomenological design was used in this research. As a data collection tool in the research, structured interview forms and questionnaires were applied by the researcher, taking into account the expert opinions. The data obtained in the interview form for the teachers were evaluated with the content analysis method. The findings were reached by using the descriptive analysis method in the survey studies conducted for teachers and students. During the analysis of the data, frequency and percentage values were used. According to the findings obtained from the research, teachers stated that students have difficulties in understanding and interpreting skill-based new generation mathematics questions. In the study conducted with students, it was observed that students had difficulties in solving skill-based questions. Teachers have shown that they tend to think that textbooks are not sufficient to provide effective guidance on skill-based questions. It has been observed that students do not have sufficient readiness to solve skill-based questions. Many of the teachers stated that the questions were not distinctive due to the high level of difficulty, and that they increased the level of anxiety in the students. Important factors that will increase the success of students such as reading habits and regular study have been investigated. In addition, studies were carried out on sample question solving and the need for additional resources, and some findings were reached as a result of this study.